Slováci, POZOR! Ako to bude s odkladom splátok? Ľudí v problémoch už majú riešiť banky individuálne

Väčšina Slovákov nebude mať po moratóriu odkladu splátok úverov problém s opätovným splácaním. Po stretnutí s členmi Slovenskej bankovej asociácie to vo štvrtok skonštatoval minister financií Eduard Heger.

Údajne približne 95 percent ľudí sa už vracia k riadnemu splácaniu svojho záväzku. A aj o zvyšných zhruba piatich percentách obe strany rokovali.

Ministerstvo očakáva od bánk veľmi jasnú starostlivosť o týchto klientov. Banka im má pomôcť nájsť najlepšie riešenia, čo by malo byť aj v jej záujme.

Päť percent problémových klientov

Viac ako 134-tisíc ľudí doteraz požiadalo o doklad splátok úverov. Viac ako 100-tisíc ich bolo v apríli a v máji minulého roka, v decembri už len niečo cez 2 000 klientov. „Potreba teda zásadným spôsobom klesá,“ povedal štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.

Zároveň dodal, že väčšina z tých piatich percent možných problémových klientov už dostala na mieru šité riešenia. Významne negatívnych klientov, ktorí nevedia splácať, je teda podľa neho ani nie jedno percento. „Finančný dopad krízy naozaj eviduje len malá časť populácie,“ skonštatoval Klimek.

Ministerstvo bude situáciu monitorovať

Heger ďalej uviedol, že ministerstvo financií bude všetko podrobne monitorovať a budú sa zaujímať o vývoj situácie. „Je dôležité, aby bolo o klientov starostlivo postarané. Ak by sa tak nedialo, budeme reagovať. Máme na to aj legislatívne nástroje. Zatiaľ na základe dnešnej dohody to nie je potrebné,“ dodal Heger.

Na jar minulého roka sa vláda rozhodla zaviesť zákon lex korona, súčasťou ktorého je aj schéma pomoci v odklade splátok úverov. Zákon je naviazaný na mimoriadnu situáciu, ktorá naďalej trvá, a teda aj platnosť zákona. Klienti naďalej môžu požiadať o jednorazový odklad, a to bez negatívneho zápisu do úverového registra.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com