Slováci, POZOR! Ak máte doma túto nebezpečnú hračku, okamžite ju zlikvidujte!

Ministerstvo zdravotníctva v susedných Čechách varovalo pred bábikami, ktoré obsahujú nebezpečný ftalát DEHP. Tie okrem iného spôsobujú neplodnosť alebo vrodené srdcové chyby. Ak máte túto hračku doma, zlikvidujte ju.

Hygienici v Českej republike objavili hračku, ktorá obsahuje nebezpečné ftaláty. Spôsobujú neplodnosť, sú spojené s vrodenými chybami srdca a ciev alebo vyšším rizikom úmrtia po narodení. Môžu tiež spôsobiť smrť plodu v maternici.

Ide o plastovú bábiku s dlhými vlasmi a farebnými šatami. „Bábika je zabalená vo farebnej papierovej skladačke s priehľadným okienkom. Na prednej strane skladačky je text označujúci výrobok ako Sweet Collection & CHARM IS INFINITE a symbol označujúci, že výrobok nie je vhodný pre deti do 3 rokov,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Ftaláty sú v hlave bábiky. „Obsahuje DEHP v množstve 20,16 ± 4,03 % w/w. To nespĺňa limit 0,1 % w/w podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady,“ uviedlo ministerstvo.

„Estery kyseliny ftalovej prichádzajú do kontaktu s ústami a pokožkou dieťaťa, môžu prejsť do slín, môžu priľnúť na pery a sliznice a v neposlednom rade sa môžu so slinami spotrebovať. DEHP ovplyvňuje reprodukčné orgány,“ upozorňuje hlavná hygienička Pavla Svrčinová.

Po stranách obalu je nápis WONDERFUL FAIRY TALE WORLD, na vrchnej strane je nápis Sweet Collection. Výrobok nemá etiketu s českým označením. Krajinou pôvodu je Čína, výrobca ani dovozca nie sú na obale vôbec uvedení.

 

zdroj: mzcr.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com