Slováci môžu sledovať prácu prokurátorov, mimovládka Transparency spustila webovú stránku

Organizácia Transparency International Slovensko (TIS) spustila internetovú stránku, ktorá umožní občanom sledovať prácu prokurátorov, ako aj vývoj v trestaní kriminality na Slovensku.

Sprístupnili kľúčové informácie

Ako ďalej TIS informuje v tlačovej správe, portál prokuratura.otvorenesudy.sk sprístupňuje všetky kľúčové informácie o prokurátoroch a ich práci.

„Výkonnosť prokuratúr, vrátane nápadu vecí, počtu podaných obžalôb či objemu ‚reštančných‘ vecí je dostupná od roku 2010. Portál zverejňuje aj podrobné majetkové priznania spolu s odkazmi na články médií o danom prokurátorovi,“ uvádza organizácia.

Sekcia o kriminalite zároveň podľa TIS umožňuje porovnávať trendy v kriminalite na Slovensku, informuje tiež o udeľovaných trestoch, o aktivite regionálnych prokuratúr v jednotlivých trestných činoch, ale aj o type páchateľov.

Vyššia transparentnosť úradu

Tieto dáta totiž podľa organizácie prokuratúra doteraz zverejňovala len rozdrobené po rokoch bez súvislostí a trendov.

TIS konštatuje, že nedostatočná transparentnosť orgánov dozerajúcich na zákonnosť a spravodlivosť bola popri osobnostných zlyhaniach minulého vedenia dôležitou príčinou slabého výkonu v boji proti korupcii či zločinom verejných činiteľov.

„Väčšina kandidátov na nového generálneho prokurátora sľubovala vo svojich programoch, či pri vypočutí zvýšiť transparentnosť úradu. V budúcnosti preto bude portál rozšírený aj o dáta, ktoré nové vedenie prokuratúry verejnosti sprístupní,“ dodala TIS.

 

Zdroj: webnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com