Školáci vo Fínsku svoje bicykle neodkladajú ani pri teplote -17°C. Je to ich dopravný prostriedok do školy

V našich končinách uvidíte cyklistu na ceste počas zimných mesiacoch len zriedka. Je to kvôli zlému stavu ciest, snehu, fujavici, nepríjemnému vetru a hlavne kvôli tej zime. Tá dokáže byť naozaj krutá. Vtedy fanúšikovia cyklistiky svojich dvojkolesových partnerov nechávajú doma a v bezpečí. No potom sú tu severské krajiny, ako také Fínsko, ktoré je dôkazom toho, že sa to dá aj v zime.

Poukázal na to inžinier Pekka Tahkola, ktorý je zároveň aj cyklistickým koordinátorom vo fínskom meste Oulu. Pri teplote -17°C vyfotografoval parkovisko pre bicykle pred školou, ktoré bolo plné. Väčšina detí chodí do školy na bicykli aj v zime a len niektoré prídu na lyžiach, sánkach či autom.

Mnoho rodičov si pri pohľade na tieto fotky nedokáže predstaviť svoje ratolesti v takejto zime, mrznúcom vetre a na šmykľavej ceste. Pre každého obyvateľa severských chladných krajín je to však úplne normálne. „Pre účastníkov z južného Fínska sme zorganizovali poznávaciu cestu, aby videli, ako sa chodí do školy v našom meste,“ povedal Pekka.

„Navštívili sme niekoľko škôl a viedli sme diskusie aj s miestnymi učiteľmi a riaditeľmi. Som si istý, že táto škola je jednou z najlepších. No nie je jediná. V Oulu je veľa škôl, kde väčšina detí  chodí do školy na bicykloch.“

Reakcie na seba nenechali dlho čakať a mnoho ľudí na sociálnych sieťach na príspevok reagovali. Pre mnoho ľudí kompletne nepochopiteľná vec, pre iných nová výzva v najbližšej zime a obyvatelia takýchto krajín len spomínajú na časy, kedy do škôl chodili vo väčšej zime.

Veľké množstvo ľudí sa zamýšľa aj nad tým, či majú nejaké špeciálne bicykle či kolesá. Nič také však nepotrebujú. Čím je vonku chladnejšie, tým je priľnavosť lepšia. Samozrejme je dôležité mať na sebe poriadne oblečenie a dôležitý je aj stav chodníkov či ciest. Zatiaľ čo u nich sú cesty upratané a pripravené, v našich končinách sú plné špinavého snehu a ľadu. Nuž, možno sa jedného dňa dočkáme aj my.

ZDROJboredpanda.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com