Šikana je vážny problém, ktorý sa dnes netýka už len škôl! Pozrite sa, ako na ňu upozornil známy obchodný reťazec…

Pred časom o šikane nikto nevedel a do povedomia ľudí sa dostala až v poslednom čase následkom jej zväčšujúcich sa rozmerov. Iste, vždy tu boli problémy medzi deťmi, ale nikdy to nemalo také rozmery, ako v dnešnej dobe. Šikana nepanuje len v školách, ale dokonca aj na pracovisku. Obchodný reťazec IKEA sa rozhodol pre experiment, ktorý mal na tento problém upozorniť.

V jednej škole na Blízkom východe vystavil dve rovnaké rastliny. Pointou experimentu bolo, aby žiaci jednu z nich chválili a celkovo sa k nej správali milo. Na druhú rastlinu zase mali byť zlí, nadávať jej a správať sa k nej zle. Každý deň počas jedného mesiaca k nej všetci žiaci prišli a každej z nich niečo povedali.

Obe rastliny mali okrem toho rovnaké podmienky na rast – rovnaké miesto, spôsob zavlažovania aj pôdu. A to viac sú výsledky tohto experimentu, ktorý trval 30 dní, zarážajúce.

Kvetina, ku ktorej sa žiaci správali pekne prosperovala. Bola plná života, jej listy boli pevné a zelené. Dokonca sa aj zväčšila.
Na druhej strane rastlina, ku ktorej sa správali nepekne, dopadla úplne inak. Jej listy ovisli a zožltli. Bola celá vyschnutá a vyzerala oveľa horšie ako na začiatku.

Šikanovanie sa , bohužiaľ, týka aj Slovenska. Našťastie sú na to učitelia a pedagógovia pripravení lepšie, ako boli v minulosti. Funguje u nás program Zippyho  kamaráti, ktorý vznikol v Anglicku. Má za úlohu učiť deti, ako zvládať konfliktné situácie a vyrovnávať sa s problémami. Pedagógovia sú zasa školení na to, aby vedeli šikanu rozoznať a vyriešiť.

Ak sa vám zdá experiment pritiahnutý za hlavu, pokojne ho môžete skúsiť aj doma. Budete potrebovať len dve rovnaké rastliny a chvíľku času každých 30 dní.

ZDROJ: boredpanda.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com