Robert Fico odoslal sťažnosť na činnosť Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko (TIS) podľa predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica vystupuje ako PR agentúra vlády SR.

Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico dnes odoslal do medzinárodnej centrály Transparency International (TI) v Berlíne list, ktorý obsahuje oficiálnu sťažnosť na činnosť slovenskej pobočky TI. Podľa Fica sa totiž spreneverila hodnotám boja proti korupcii a netransparentnosti a vystupuje ako PR agentúra vlády SR. Dodáva, že Transparency International Slovensko (TIS) verejne podporila a odsúhlasila netransparentný nákup desiatich miliónov kusov antigénových testov z októbra 2020 a ďalší nákup 2,6 milióna kusov z decembra 2020. Informovala o tom Ľubica Končalová z tlačového odboru strany Smer-SD.

Vláda podľa Fica nákup z októbra 2020 realizovala v neštandardnom tendri prostredníctvom malej firmy Eurolab Lambda, ktorá neponúkla ani najnižšiu cenu a ktorá mala byť vylúčená zo súťaže, pretože mala nedoplatky v sociálnom poistení. Tvrdí, že spoločnosť má prepojenie na predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) a podpredsedu vlády Richarda Sulíka (SaS). „Slovenská pobočka TI tieto vážne osobné prepojenia úmyselne odignorovala a verejne na ne reagovala útokom proti opozičným predstaviteľom v blogu pod názvom Kupovali štátne rezervy rýchlotesty ´na Kičuru?´. Je nevídané, aby v politickej diskusii o vážnej téme mimovládna organizácia tohto rangu odmietla oprávnenú kritiku na vládu SR a pristúpila k politickému útoku na predstaviteľa opozície,” uviedol predseda Smeru-SD.

Podľa Fica je mimoriadne vážny aj druhý nákup 2,6 milióna testov z decembra 2020. „A slovenská pobočka TI opäť tento priamy, netransparentný a sprostredkovaný nákup otvorene verejne podporuje,” uviedol s tým, že predstaviteľov opozície vyrušuje skutočnosť, že citovaný verejný blog na podporu týchto nákupov a otvorený útok proti opozícii „vznikol vďaka finančnej podpore Open Society Initiative for Europe (George Soros), čo autori blogu Lukáš Zajac, Michal Piško a Gabriel Šípoš priamo potvrdzujú v texte blogu”.

Šéf Smeru-SD v liste tvrdí, že TIS verejne kritizovala tie slovenské médiá, ktorá podávali o tragédii bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského iný obraz, ako si želala a šírila vláda. „Nie je mi známe, že by hodnotenie práce médií a útok proti ním v prospech vlády patrilo do náplne práce TI,” zdôraznil. V závere listu sa ohradil proti praktikám slovenskej pobočky a predsedníčku TI požiadal o nápravu „tohto neprijateľného stavu”.

Agentúra SITA požiadala Transparency International Slovensko o reakciu.

Tu je celý text odoslaného listu:

Bratislava 12. januára 2021
Vážená pani predsedníčka, vážená Delia Ferreira Rubio,
s rešpektom k práci a výsledkom medzinárodnej mimovládnej organizácie Transparency International sa na Vás obraciam ako na najvyššieho predstaviteľa tejto inštitúcie s vážnymi obavami v súvislosti s činnosťou slovenskej pobočky TI so sídlom v Bratislave.
Vyslovujem presvedčenie, že slovenská pobočka TI popiera princípy a hodnoty boja proti korupcii a netransparentnosti. Otvorene sa zapája do politickej súťaže a jednostranne, otvorene a nekriticky podporuje rozhodnutia vlády Slovenskej republiky vo verejnom obstarávaní a nevhodne zasahuje do politickej diskusie o vážnych spoločenských témach, ako bola aj tragédia bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála M. Lučanského.
Slovenská pobočka TI takto verejne podporila a odsúhlasila netransparentný nákup 10 miliónov kusov antigénových testov z októbra 2020 a ďalší nákup 2,6 milióna kusov z decembra 2020.
Pokiaľ ide o nákup z októbra 2020, vláda SR ho realizovala v neštandardnom tendri prostredníctvom malej firmy Eurolab Lambda, ktorá neponúkla ani najnižšiu cenu a ktorá mala byť vylúčená zo súťaže, pretože mala nedoplatky v sociálnom poistení. Vláda SR doteraz nevysvetlila, prečo nákup testov neuskutočnila priamo od výrobcu, firmy Biosensor z Južnej Kórei a sprostredkovateľ, firma Eurolab Lambda odmieta uverejniť cenu, za ktorú testy od spoločnosti Biosensor pre štát nakúpila. Informácie z trhu potvrdzujú, že rozdiel medzi kúpnou cenou a cenou, za ktorú predala spoločnosť Eurolab Lambda testy štátu, môže predstavovať niekoľko miliónov eur.
Ešte závažnejšie je prepojenie spoločnosti Eurolab Lambda na predsedu vlády SR I. Matoviča a podpredsedu vlády SR R. Sulíka, v rezorte ktorého došlo k nákupu. Majiteľ spoločnosti Eurolab Lambda je súčasne majiteľom spoločnosti BESST, ktorá prevádzkuje súkromnú školu. Obidve deti premiéra sú žiakmi tejto školy a manželka premiéra dva roky pôsobila vo vedení školy.
V prípade podpredsedu vlády SR R. Sulíka ide o prepojenie cez osobu I. Juráša, ktorý v minulosti v spoločnosti Eurolab Lambda pôsobil ako predseda predstavenstva, osobu, ktorá bola pri vzniku politickej strany R. Sulíka a kandidovala za ňu, a ktorá bola touto stranou nominovaná do významnej štátnej funkcie.
Slovenská pobočka TI tieto vážne osobné prepojenia úmyselne odignorovala a verejne na ne reagovala útokom proti opozičným predstaviteľom v blogu pod názvom „Kupovali štátne rezervy rýchlotesty „na Kičuru?“. Je nevídané, aby v politickej diskusii o vážnej téme mimovládna organizácia tohto rangu odmietla oprávnenú kritiku na vládu SR a pristúpila k politickému útoku na predstaviteľa opozície.
Mimoriadne vážny je aj druhý nákup 2,6 milióna testov z decembra 2020. Napriek diskusii a kritike prvého nákupu testov z októbra 2020, sa podpredseda vlády SR R. Sulík rozhodol sám, bez akejkoľvek súťaže, priamo podpísať zmluvu znova s firmou Eurolab Lambda na dodávku tých istých kórejských testov. Tentokrát bola aj cena jedného testu vyššia o 0,50 euro. A slovenská pobočka TI opäť tento priamy, netransparentný a sprostredkovaný nákup otvorene verejne podporuje.
Predstaviteľov opozície výslovne vyrušuje skutočnosť, že citovaný verejný blog na podporu týchto nákupov a otvorený útok proti opozícii vznikol vďaka finančnej podpore Open Society Initiative for Europe (G. Soros), čo autori blogu Lukáš Zajac, Michal Piško a Gabriel Šípoš priamo potvrdzujú v texte blogu.
Som nútený pripomenúť aj zásah slovenskej pobočky TI do vážnej verejnej diskusie o tragédii bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála M. Lučanského, ku ktorej došlo počas väzby generála. TI Slovensko verejne doslova kritizovala tie slovenské médiá, ktoré podávali iný obraz o tragédii, ako si želala a šírila vláda SR. Nie je mi známe, že by hodnotenie práce médií a útok proti ním v prospech vlády patrilo do náplne práce TI.
Z dôvodov uvedených vyššie je veľmi obtiažne rešpektovať činnosť slovenskej pobočky TI. Je príkladom úplnej zmeny nezávislej mimovládnej organizácie na inštitúciu slúžiacu vláde ako politická PR agentúra. Nemienim špekulovať o dôvodoch tejto zmeny, ale mimoriadne dôrazne sa ohradzujem proti praktikám slovenskej pobočky TI a Vás osobne žiadam o nápravu tohto neprijateľného stavu.
S úctou
Doc. JUDr. Robert Fico, CSc.
predseda
Vážená pani
Delia Ferreira Rubio
Transparency International
Alt – Moabit 96
D – 10559 Berlin
Nemecko
Na vedomie:
Mr. Daniel Eriksson, Managing Director of the International Secretariat of Transparency International
zdroj: SITA, Robert Fico

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com