Rizikoví pacienti by mali mať výnimku z testovania, AOPP posiela požiadavku hlavnému hygienikovi

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) žiada hlavného hygienika SR Jána Mikasa o udelenie výnimiek zo skríningového celoplošného testovania pre rizikové skupiny pacientov tak, ako to bolo pri celoplošnom testovaní v novembri.

Podľa asociácie predstavuje účasť na celoplošnom testovaní pre chronicky chorých pacientov významné zdravotné riziko. Informovala o tom v utorok prezidentka AOPP Mária Lévyová. Asociácia žiada o udelenie výnimiek pre rizikových pacientov v zmysle pandemického plánu.

Poctivo dodržiavajú zásady ROR

Ide o pacientov s onkologickými ochoreniami, imunodeficientných, pacientov s ochoreniami pľúc, poruchami látkovej výmeny, pacientov po poúrazových stavoch, po biologickej liečbe, so psychiatrickými diagnózami, ale aj o tehotné ženy.

Pacienti s vážnym zdravotným stavom si plne uvedomujú, čo by pre nich predstavovala prípadná nákaza ochorením COVID-19, preto sa snažia poctivo dodržiavať zásady ROR a izolujú sa od svojho okolia,“ vysvetlila Mária Lévyová.

Účasť tejto skupiny obyvateľov na skríningovom testovaní by preto bola podľa Lévyovej presným opakom toho, o čo sa usilujú pre vlastnú ochranu už takmer rok.

Môže dôjsť k destabilizácii zdravotného stavu

Podľa uznesenia vlády zo 17. januára 2021 odporúča vláda hlavnému hygienikovi SR určiť osoby, na ktoré sa zo zdravotných dôvodov nebude vzťahovať podmienka negatívneho výsledku RT-PCR testu alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19. AOPP sa preto rozhodla adresovať list hlavnému hygienikovi s jasnou požiadavkou. „Chceli sme tým predísť situácii, akú sme tu mali v novembri pred prvým celoplošným testovaním, kedy sa na rizikových pacientov zabudlo,“ doplnila Lévyová. Keďže testovanie už v týchto dňoch prebieha a termíny v online objednávacom systéme sa rýchlo míňajú, Lévyová verí, že Úrad verejného zdravotníctva SR zverejní zoznam výnimiek čo najskôr.

Prezidentka asociácie sa obáva, že v prípade neudelenia výnimiek rizikovým pacientom, by mohlo dôjsť k ich psychickému diskomfortu a destabilizácii ich zdravotného stavu, a to najmä v dôsledku obmedzenia pohybu v prírode a pri zabezpečovaní si každodenných potrieb. „Veríme však, že tak ako v prípade prvého celoplošného testovania aj v týchto dňoch budú napokon zohľadnené potreby a základné práva tej najzraniteľnejšej skupiny pacientov,“ uzavrela Lévyová.

 

zdroj: SITA, Foto: www.facebook.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com