Psyllium je ten najlepší pomocník pri chudnutí! Stačí každý deň rozmiešať vo vode jednu lyžičku a už po týždni uvidíte prvé výsledky…

Spread the love

Psyllium, tiež známy ako skorocel indický, je bylina pôvodom z Indie. Drvením vonkajších šupiek plodov sa získava prášok, ktorý je skvelým zdrojom rozpustnej vlákniny. Rozpustná vláknina pomáha pri rôznych črevných problémoch a znižuje hladiny LDL cholesterolu. Reguluje tiež chuť do jedla a vstrebávanie tukov.

 

Rozpustná vláknina pomáha ​​zmierniť zápchu a hnačku, rovnako ako nadúvanie a plynatosť, spoločné príznaky syndrómu dráždivého čreva. Pomáha aj pri ďalších ochoreniach, ako je diabetes, obezita, rakovina hrubého čreva či ateroskleróza.

Pravidelná konzumácia skorocelu indického znižuje koncentráciu faktoru zrážanlivosti v krvnom obehu, známeho ako fibrinogén. Fibrinogén mení bielkoviny na vlákna, ktoré zachytávajú zrazeniny, ktoré potom upchávajú tepny.

Uspokojí vašu chuť k jedlu

Po užití nasaje vodu, čím zväčší svoj objem a vytvorí hmotu podobnú želatíne. Táto hmota potom pracuje ako stierka, ktorá čistí črevo od odpadu. Najlepšie je psyllium užiť 30 minút pred jedlom, aby malo čas vo vašom žalúdku narásť.

Vďaka veľkému objemu dokáže uspokojiť chuť k jedlu. Po najedení sa znižuje hladina hormónu s názvom ghrelin, ktorý stimuluje hlad. Ak pridáte psyllium do svojho smoothie, žalúdok rozpozná jeho hutnú konzistenciu a hladina grelinu klesne. Psylliové doplnky vo forme kapsúl však nemusia mať rovnaký účinok.

Reguluje trávenie

Hrubé črevo často trpí na nedostatok užitočných symbiotických baktérií. Vláknina im môže poskytnúť potravu, vďaka ktorej sa môžu množiť. Následne vám pomôžu liečiť zápchu a pomáhajú telu vytvárať vitamín K.

Psyllium v smoothies

Psyllium musí byť v smoothies vždy dôkladne rozmiešané. Nikdy ho neužívajte bez tekutín. Na každú čajovú lyžičku (2g) by sme mali užiť aspoň 250 ml vody. To platí aj pre kapsule. Na každú kapsulu vypite aspoň 120 ml vody.

Ak použijete psyllium v ​​smoothie, nemusíte doňho liať ďalšiu tekutinu, ak obmedzíte množstvo psyllia na jednu čajovú lyžičku. Tá postačí na to, aby vás v smoothie zaplnila a pomohla tráveniu.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Všetky potrebné kroky najprv konzultujte so svojím lekárom / lekárnikom.

You Might Also Like