Prvé príznaky poškodenia pečene, ktoré by ste nemali ignorovať. Takto môžete predísť vážnym zdravotným problémom.

Spread the love

Pečeň je najväčším ľudským orgánom a je takou čističkou nášho tela. Je zodpovedná za veľké množstvo biologických funkcií. Veľa z nás si myslí, že pečeň slúži len na filtrovanie našej krvi od toxínov. Avšak jej úloha v našom tele je oveľa dôležitejšia.

Základné funkcie pečene

Medzi jej základnú úlohy okrem detoxikácie krvi patria aj nasledovné funkcie:

  • tvorba žlče, ktoré je nápomocná pri trávení potravy
  • uvoľňovanie glukózy do krvi
  • produkcia inzulínového faktora IGF-I
  • metabolizmus viacerých látok, ako napríklad bielkoviny pre zrážanie krvi
  • transformácia kyseliny močovej na močovinu
  • produkcia cholesterolu

Keď vzniknú problémy s pečeňou, vaše zdravie tým môže dosť utrpieť. Pritom existuje veľa rôznych vecí, ktoré majú vplyv na jej činnosť.

Častým problémom tiež býva, že ľudia si neuvedomujú, že je niečo v neporiadku, až kým nie je príliš neskoro.

Sledovanie a správne identifikovanie varovných signálov, ktoré vám ohľadne pečene vysiela vaše telo, je preto veľmi dôležité.

Príznaky poškodenej pečene

Nie ste si istí, čo sú tieto signály? Nevadí, pripravili sme pre vás ich stručný prehľad. Ak ich u seba spozorujete, nikdy ich radšej neignorujte.

1. Zožltnutie pokožky

Jedným z prvých príznakov poškodenia pečene býva zmena zafarbenia vašej pokožky.

Keďže poškodená pečeň nedokáže správne odfiltrovávať z krvi nebezpečné toxíny, môže dochádzať k ich akumulácií. Jednou z takýchto látok je aj bilirubín, ktorý spôsobuje žlté sfarbenie pokožky.

Bilirubín je formou žlčového pigmentu. Žlč je produkovaná pečeňou a napomáha tráveniu. Keď je však poškodená, nedokáže odbúravať bilirubín a výsledkom je, že sa začne hromadiť v krvi. Potom následne sa aj koža prefarbuje do žlta.

Toto žltnutie môžete najskôr spozorovať na nechtoch a končekoch prstov na rukách či nohách. Týka sa to aj očných bielkov.

2. Zmeny v stolici a moči

Hoci to nie je činnosť, ktorú by ste mali robiť pravidelne, niekedy však je potrebné si prezrieť stolicu aj moč.

Ak jedno alebo druhé zmenilo farbu, prípadne konzistenciu, môže sa jednať o znak poškodenej pečene.

V prípade, že je moč príliš tmavý alebo penivý či stolica príliš svetlá alebo riedka, navštívte pre istotu lekára.

3. Nafukuje vás

Keď spozorujete, že váš žalúdok sa zrazu začína nadúvať, môže ísť aj o problém s pečeňou.

V prípade zlyhávajúcej pečene, tá začína zadržiavať vodu a výsledkom je, že táto tekutina sa prejavuje ako nafúknutý žalúdok alebo nafúknuté brucho.

4. Bolesti

Ak začnete pociťovať bolesti v oblasti brucha alebo prudké vyrážajúce kŕče, tiež sa môže jednať o nejaké ťažkosti s pečeňou.

Nesprávne fungujúca pečeň sa často prejavuje práve takýmito bolesťami. Vtedy je lepšie navštíviť lekára a to aj v prípade, keď je bolesť na ľavej strane a nie na pravej, kde sa nachádza vaša pečeň.

5. Reflux alebo zvracanie

Keď spozorujete zvýšený výskyt kyselinového refluxu žalúdočných kyselín do vášho pažeráka, existuje istá pravdepodobnosť, že príčinou je práve pečeň.

Výsledkom poškodenej pečene môže byť tvorba plynov v črevách, ktoré tlačia vaše žalúdočné šťavy späť do pažeráka, čo vedie k zlému tráveniu a refluxu.

Časom býva výsledkom zlého trávenia aj zvracanie.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

You Might Also Like