Prvá vakcína by mohla byť na Slovensku už o pár dní, prednosť dostanú zdravotníci i policajti

Ministerstvo zdravotníctva SR očakáva, že prvá vakcína na ochorenie COVID-19 príde na Slovensko 26. decembra tohto roka. Ako na piatkovej tlačovej konferencii skonštatovala štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková, prvý obyvateľ Slovenska by mohol byť zaočkovaný možno už 26. decembra, prípadne 27. decembra.

Potrebná miera preočkovania je podľa Ježíkovej na úrovni 70 percent. V takzvanej pilotnej fáze to bude 10-tisíc vakcín pre 5-tisíc obyvateľov, keďže očkovanie bude dvojfázové. Slovensko má podľa Ježíkovej nakontrahovaných 17 miliónov vakcín, pričom 3,3 milióna obyvateľov je v pláne zaočkovať.

Prvá vlna je zameraná na zdravotníkov

V prvej línii budú podľa Ježíkovej očkovaní zdravotnícki pracovníci a tí, ktorí budú preočkovaní tými prvými 10-tisíc vakcínami a všetci, ktorí sa v rámci zdravotníckeho zariadenia dostávajú do priestoru, kde sa nachádza koronavírus. V prvej skupine sú aj zamestnanci domovov sociálnych služieb a zamestnanci kritickej infraštruktúry, ako napríklad vojaci či policajti.

V druhej vlne to budú klienti domovov sociálnych služieb, pacienti nad 65 rokov, imobilní pacienti, onkologickí, na dialýze a podobne. V tretej vlne sú to učitelia, bezdomovci, azylanti, ľudia pracujúci v komunitách. Štvrtá vlna sa už potom týka ostatných obyvateľov.

Nad očkovaním detí zatiaľ neuvažujú

Zatiaľ sa podľa Ježíkovej neuvažuje s očkovaním obyvateľov maloletých. Na procese, ako sa bude očkovať, sa ešte pracuje, ale podľa Ježíkovej je vo vysokom štádiu rozpracovanosti.

Zároveň zopakovala, že očkovanie bude dobrovoľné a zostane bezplatné. Každý zaočkovaný dostane očkovací preukaz a záznam bude aj v elektronickej forme.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com