Primár Kulkovský odkazuje Slovákom: Vakcína AstraZeneca je bezpečná, neodmietajte ju!

Na sociálnej sieti to uviedol lekár, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica.

Jeho status prinášame v plnom znení:

Vakcína AstraZeneca je bezpečná, neodmietajte ju

Riziko vzniku krvnej zrazeniny po podaní vakcíny nie je vyššie ako u neočkovanej populácie. Toto riziko sa ale výrazne zvyšuje u pacientov s Covid-19. Paradoxne si tak tí, ktorí očkovanie odmietnu pre strach z trombózy, riziko jej vzniku výrazne zvyšujú.

Nebezpečnejšie než vakcíny sú z hľadiska trombembolizmu aj iné lieky. Známe je toto riziko u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu. Najmä v kombinácii s fajčením. Prestala sa preto používať? Nie. Pravdepodobne väčšina internistov má skúsenosť s mladými ženami, ktoré takmer zabila pľúcna embólia. Našťastie najnovšie prípravky toto riziko výrazne znižujú.

Asi u 2 z 10 000 zdravých žien, ktoré neužívajú kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, sa vyskytne krvná zrazenina počas jedného roka.

Asi u 5-7 z 10 000 zdravých žien, ktoré užívajú kombinovanú hormonálnu antikoncepciu s obsahom etinylestradiolu a levonorgestrelu, norgestimátu alebo noretisterónu, sa vyskytne krvná zrazenina počas jedného roka.

K 9. marcu 2021 bolo medzi 3 miliónmi ľudí očkovaných vakcínou AstraZeneca v Európskom hospodárskom priestore hlásených 22 prípadov tromboembolických príhod, čo činí 0,0007%.

Vo Veľkej Británii bolo doteraz podaných viac ako 11 miliónov dávok vakcíny AstraZeneca. Spoločnosť vo svojom vyhlásení uviedla, že v údajoch o bezpečnosti viac ako 10 miliónov záznamov nenašla nijaké dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie alebo hlbokej žilovej trombózy, a to ani pri zohľadnení podskupín podľa veku, pohlavia, výrobnej dávky alebo krajiny použitia.

Ak máte strach o svoj život a chcete riziko vzniku krvnej zrazeniny znížiť tým, že sa ochránite pred Covid-19, dajte sa vakcínou AstraZeneca zaočkovať.
Len za včerajší deň sme na Covid oddelenie prijali 17 nových pacientov so zápalom pľúc, dusiacich sa. Riziko, že by mohli dostať pľúcnu embóliu je u nich násobne vyššie, než to, že by im ublížila vakcína. Niektorí z nich sa už domov nedostanú…počúvajte odborníkov.

Zdroj:

https://www.sukl.sk/…/Paoletta_Otazky_a_odpovede_pre…

 

Vakcína AstraZeneca je bezpečná, neodmietajte ju

Riziko vzniku krvnej zrazeniny po podaní vakcíny nie je vyššie ako u…

Uverejnil používateľ Milan Kulkovsky blog Sobota 13. marca 2021

 

zdroj: Milan Kulkovsky blog, obrázok: flickr.com

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com