Príbeh Janusa Korczaka, ktorý kvôli láske k cudzím deťom zomrel v plynovej komore spolu s nimi. Zostal po ňom odkaz pre všetkých rodičov

Príbeh Janusa Korczaka ste už možno počuli. No je dôležité opakovať si históriu a presne takéto momenty, ktoré vo vás vyvolajú zimomriavky, avšak pocítite aj vďaku za to, ako žijete teraz. Janusz Korczak bol poľský lekár, pedagóg a spisovateľ.

V roku 1912 založil židovský sirotinec vo Varšave, ktorý viedol do roku 1942. Korczak mal možnosť 3 krát utiecť a zachrániť si život. Prvý krát to bolo vtedy, keď mohol emigrovať do Palestíny, predtým ako mali Nemci obsadiť Poľsko. On sa však rozhodol zostať, pretože nechcel opustiť sirotinec.

Druhý krát mohol utiecť, ale rozhodol sa inak, keď nebol ochotný ujsť z varšavského getta. Tretí krát to bolo vtedy, keď všetky deti zo sirotinca naložil do vlaku, ktorý ich mal odviesť do tábora. Avšak vtedy k nemu pristúpil jeden SS-dôstojník a spýtal sa ho, či nenapísal náhodou knihu Kráľ Maťko Prví. Korczak prikývol, že áno. Dôstojník mu povedal, že je voľný, ale deti odvezú. Korczak sa však rozhodol deti neopustiť.

O pár dní na to, stál Korczak spolu s deťmi v plynovej komore v tábore Treblinka. Keď tíško a v strachu čakali na svoju smrť, držal dve nič netušiace najmenšie detí vo svojom náručí a rozprával im rozprávku.

Korczak okrem iného zanechal 10 prikázaní pre rodičov:

1.) Neočakávajte od vášho dieťaťa, že bude plniť vaše sny a ambície. Pomáhajte mu stať sa tým, kým je on sám a nie tým, kým ste vy.
2.) Neočakávajte, že vám vaše dieťa stále všetko vráti. Všetko, čo ste do neho vložili. Dali ste mu jeho vlastný život, ako by vám to mohol splatiť? To je nesplatný čin vďačnosti.
3.) Nevylievajte si svoj hnev na dieťati. Len to, čo zasejete, budete žať.

4.) Nepozerajte sa na jeho problémy povýšenecky. Každý dostal v živote len to, čo dokáže zvládnuť. Dieťa ešte nemá tak veľa skúsenosti ako vy.
5.) Nezahanbujte svoje dieťa.
6.) Venujte svojim deťom čo najviac pozornosti. Nikdy neviete, koho v tejto tvári skutočne stretávate.

7.) Netrápte sa, ak pre svoje dieťa nemôžete niečo urobiť. Málo robí iba ten, čo nerobí všetko, čo bolo v jeho silách.
8.) Dieťa nie je tyran, ktorý vládne nad životom. Nie je to len vaše mäso a vaša krv. Je to dar, ktorý vám bol daný. Preto zapaľujte jeho tvorivý talent.
9.) Buďte schopní milovať aj cudzie deti. Nikdy nerobte cudzím deťom niečo, čo by ste nechceli aby niekto robil vášmu.
10.) Milujte svoje dieťa, nech je akékoľvek. Aj keď je netalentované, smoliarske či dospelé.

CEZbashny.net
ZDROJmontessorinature.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com