Aj keď sa vzťah skončí, neustále myslíme na tú druhú osobu. Dôvody rozchodu môžu byť rôzne : nevera, zrada, spoločná dohoda, nová láska či emocionálne vyhorenie…
V priebehu času vám môže začať chýbať váš bývalý. Neustále sledujete jeho sociálne siete, objavujete sa na miestach, kde ste chodili spoločne a pozeráte si znovu vaše spoločné fotografie. Čo je horšie, občas myslíte na svojho bývalého aj pri súčasnom priateľovi. Dnes vám prezradíme niečo o 5 bodoch, prečo sa neustále obzeráme do minulosti.
Pocit neúplnosti:
Cítite sa neúplná a to vás nabáda, aby ste neustále mysleli na bývalého. Zrazu mu všetko odpúšťate. Takýto stav väčšinou nastáva, ak ste vzťah neukončili v pokoji, ale jeden z vás rýchlo zabuchol dvere. Ak vás ťaží kopa otázok bez odpovedí, musíte sa uvoľniť. Psychológovia vám odporúčajú napísať si všetky otázky a urážky na papier, ten však nikam neposielajte, jednoducho ho vyhoďte a v mysli sa snažte upokojiť.
Emocionálna závislosť:
Veľmi často sa stáva, že láska prerastie do závislosti. Rozdiel je však veľký, pretože milujúci človek chce pre svojho partnera to najlepšie, a je schopný opustiť ho, ak by to od neho požadoval. Príčina emocionálnej závislosti tkvie v nezdravých vzťahoch s rodičmi, ktorých vlastnosti si nevedome prenášame na partnera.
Často človek potrebuje cítiť pocit, že je žiadaný a niekto je na ňom závislý. Existujú ženy, ktoré sú stále po boku muža aj napriek tomu, že ich bije a správa sa k ním kruto. Totižto v ich mysli je to stále dobrý človek a oni tak začnú byť na ňom závislé. Aby ste sa úplne zbavili tohto pocitu, musíte tvrdo zapracovať.
Komfortná zóna:
Dlhodobé vzťahy vyvíjajú určité návyky. Spoločné nákupy, každodenný život, spoloční priatelia, pozeranie filmov v sobotu a iné malé potešenia, ktoré vytvárajú zónu pohodlia. Po rozchode je ťažko dostať sa z toho. Chcete znova cítiť stabilitu, bežný stereotyp, pretože budovanie nového vzťahu je ťažké a zložité. Musíte pochopiť, že tým, že vyjdete z komfortnej zóny získate veľa nových príležitostí, ako sa spoznať s novými ľuďmi. S novým partnerom získate všetko, čo ste stratili v minulom vzťahu.
Neopodstatnené očakávania:
Tieto očakávania sú často príčinou neuróz a psychologických blokov. Stihli ste si vytvoriť plány pre spoločnú budúcnosť, vybrali ste mená pre budúce deti, predstavili ste si, ako vám budú všetci závidieť vaše rodinné šťastie. A zrazu sa sen rozpadol. Je ťažké odmietnuť tento fakt a ešte ťažšie odísť. Treba si uvedomiť, že všetky naše plány sa vždy splnia, no netreba všetko dopredu plánovať od A po Z. Nevyžadujte od partnera niečo, čo nie je jednoducho pripravený dať.
Pocit vlastníctva:
Dokonca aj po rozchode s partnerom niektoré ženy naďalej žiarlia a nedávajú mu žiadnu slobodu. Cítia sa stále nadriadené. Napríklad dlhé mesiace po rozchode žena nepomyslí na bývalého, no stačí, aby ho zazrela s novou ženou a hneď sa oňho začne znovu zaujímať a vypytovať sa, čo to má za novú priateľku. Pokúste sa tieto pocity potlačiť, prestaňte sa stále správať, akoby vám patril a pohnite sa ďalej.
Po rozchode sa nesnažte uzatvoriť do seba, no choďte do spoločnosti, spoznávajte nových ľudí a budujte si silné vzťahy. Vyberte si osobu, ktorú skutočne ľúbite takú, aká je, so všetkými chybami a zapracujte na zlepšovaní vzťahov. Hlavnou vecou je správne si stanoviť priority.
Nezabudnite nám v komentároch vyjadriť váš názor na túto zaujímavú tému a zdieľajte článok so svojimi priateľmi.
ZDROJ: takprosto.cc