Prezidentka Čaputová: Postavenie osôb so zdravotným postihnutím a osobitne zraniteľných osôb sa zlepší

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu zákona o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s jej poskytovaním.

 

Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Parlament schválil právnu úpravu 5. februára. Vďaka zmene zákona sa zlepší postavenie osôb so zdravotným postihnutím a osobitne zraniteľných osôb ako napríklad seniorov, formou posilnenia oprávnení komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Osoby so zdravotným postihnutím patria z hľadiska práva a ochrany základných ľudských práv do skupiny takzvaných zraniteľných osôb. Teda osôb, ochrane práv ktorých je potrebné venovať zvýšenú pozornosť, pretože nie sú schopné sa chrániť sami, a pri ktorých si akýkoľvek zásah do ich základných práv vyžaduje prísnu kontrolu zo strany štátu.

Komisár bude mať po novom oprávnenie nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie dotknutej osoby z dôvodu, že zdravotná dokumentácia obsahuje aj všetky údaje relevantné pre posudzovanie podnetov týkajúcich sa „kvantity“ poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ide napríklad o súhlas osoby s hospitalizáciou, súhlas osoby s liečbou, záznamy o evidencii pádov, úrazov a pitného režimu klientov či podmienky v zariadení, kde bola osobe poskytnutá zdravotná starostlivosť.

 

zdroj: SITA, Foto: archívne, SITA/Kancelária prezidentky SR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com