Prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona: Tieto matky dostanú až 100 % materské dávky!

Výška materského pre policajtky, profesionálne vojačky, ale aj pre policajtov a vojakov sa zvýši na 100 % čistého denného služobného platu. Počíta s tým novela zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Cieľom návrhu zákona je zlepšenie sociálnej situácie a zabezpečenie príjmu na úhradu zvýšených nákladov na dieťa a poberateľa dávky v čase, keď poberateľovi nie je umožnené z dôvodu tehotnosti alebo trvalej starostlivosti o novonarodené dieťa vykonávať štátnu službu.

Novela zákona hovorí o úprave výšky materského na 100 % čistého denného služobného platu, najviac vo výške 75 % maximálneho denného vymeriavacieho základu na určenie nemocenskej dávky podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení. Pôvodný zámer bol zvýšiť materské pre policajtky aj vojačky zo 70 % čistého denného služobného platu na 75 %. Vymeriavací základ sa však pri týchto a pri civilných povolaniach líši.

Takáto výška by tak mala viac zodpovedať reálnej výške materského vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia. Novela zákona by mala byť účinná od 1. júla.

zdroj: TASR, Foto: SITA/Branislav Bibel.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com