Prezidentka Čaputová a ďalších šesť hláv štátov vyjadrilo podporu Sanduovej

Zdieľajte článok na

Sedem európskych prezidentov, vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej, vyjadrilo listom podporu novej moldavskej prezidentke Maii Sanduovej.

Prezidenti Litvy, Českej republiky, Estónska, Lotyšska, Poľska, Rumunska a Slovenska v liste blahoželajú novej prezidentke k jej inaugurácii do funkcie. Informoval o tom hovorca slovenskej hlavy štátu Martin Strižinec.

Silný mandát od občanov

Prezidenti v liste uvádzajú, že Sanduová dostala silný mandát od občanov Moldavskej republiky, ktorí očakávajú zmeny, ambicióznejší reformný program, demokraciu a užšie väzby s Európskou úniou (EÚ).

„V tejto súvislosti vyjadrujeme úplnú podporu Maii Sanduovej a jej úsiliu o konsolidáciu vykonávania reforiem založených na demokratických hodnotách, základných slobodách a vláde zákona. Stojíme za prezidentkou Maiou Sanduovou v jej úsilí o vytvorenie funkčného demokratického systému v Moldavskej republike, ktorý odráža vôľu občanov Moldavskej republiky,” uviedli prezidenti.

Reformy a európska integrácia

Dodávajú, že sú pripravení podeliť sa so skúsenosťami s reformami a európskou integráciou, ktoré by mohli prispieť k prosperite a blahu Moldavskej republiky na jej ceste k EÚ.

„Znovu opakujeme našu neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Moldavskej republiky a európskej ceste zvolenej občanmi Moldavskej republiky,” podotkli prezidenti v liste.

List podpísali prezidentka SR Zuzana Čaputová, prezident Litvy Gitanas Nauseda, poľský prezident Andrzej Duda, estónska prezidentka Kersti Kaljulaid, rumunský prezident Klaus Iohannis, lotyšský prezident Egils Levits a prezident ČR Miloš Zeman.

 

zdroj: SITA, Foto: SITA/Branislav Bibel

ONLINE NABYTOK:

onlinenabytok


Zdieľajte článok na