Prezident Zelenskyj: Svet by sa mal pripraviť na to, že Rusko možno použije jadrové zbrane!

Všetky štáty by sa mali pripraviť na možnosť, že ruský prezident Vladimir Putin by mohol na Ukrajine použiť taktické jadrové zbrane, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo výňatkoch z doteraz zverejneného rozhovoru pre televíziu CNN.

Uviedol tiež, že od začiatku vojny zahynulo 2 500 až 3 000 ukrajinských vojakov a približne 10 000 ich bolo zranených. Rusko podľa neho stratilo 20 000 vojakov. Moskva hlási približne 1 350 mŕtvych vojakov.

Podľa Zelenského by sa Putin mohol uchýliť k obmedzenému použitiu jadrových alebo chemických zbraní, pretože si neváži životy ľudí na Ukrajine.

„Nielen ja, ale celý svet, všetky krajiny by sa toho mali báť, pretože sa to môže stať realitou,“ povedal Zelensky v angličtine moderátorovi CNN Jakeovi Tapperovi. „Nemali by sme sa báť, ale mali by sme byť pripravení,“ dodal.

Americkí predstavitelia už v minulosti varovali pred podobným scenárom pre prípad, že by sa Putin cítil zahnaný do kúta. „Vzhľadom na teoretické zúfalstvo prezidenta Putina a ruského vedenia, vzhľadom na neúspechy, ktorým doteraz čelili z vojenského hľadiska, nikto z nás nemôže brať na ľahkú váhu hrozbu, ktorú predstavuje možnosť použitia taktických jadrových zbraní,“ povedal v piatok šéf CIA William Burns.

Zelenskyj v rozhovore, ktorého plné znenie CNN zverejní v nedeľu, tiež uviedol, že v konflikte doteraz zahynulo 2 500 až 3 000 ukrajinských vojakov. Podľa jeho slov je ťažké predpovedať, koľko z 10 000 zranených príslušníkov ukrajinskej armády prežije.

Moskva podľa neho stratila približne 20 000 vojakov, hoci Rusko uvádza približne 1 350 mŕtvych. Údaje o počte obetí na oboch stranách konfliktu nezávisle neoveril. Západné krajiny však odhadujú, že Rusko stratilo najmenej niekoľko tisíc príslušníkov svojej armády.

Podľa Zelenského je ťažšie vyčísliť civilné straty, najmä v oblastiach na juhu Ukrajiny, ako sú mestá Cherson, Berďansk a Mariupol. „Jednoducho nevieme, koľko ľudí v tejto obliehanej oblasti zahynulo,“ povedal ukrajinský prezident.

zdroj: huffpost.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com