Prezident Zelensky: Som pripravený hovoriť s Putinom. Ak rokovania zlyhajú, hrozí tretia svetová vojna!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v rozhovore pre americkú televíziu CNN uviedol, že je pripravený rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zdôraznil tiež, že Ukrajina je už dlho pripravená na rozhovory a že ak by zlyhali, mohlo by to znamenať tretiu svetovú vojnu.

„Som pripravený s ním rokovať. Posledné dva roky som bol pripravený. Podľa môjho názoru sa táto vojna nemôže skončiť bez rokovaní,“ povedal Zelenskij v televíznom rozhovore s korešpondentom CNN.

„Myslím si, že je potrebné využiť akýkoľvek formát, akúkoľvek šancu na prípadné rokovania, prípadné rozhovory s Putinom. Ak by však tieto pokusy zlyhali, znamenalo by to tretiu svetovú vojnu,“ dodal.

Ruská invázia na Ukrajinu trvá už takmer štyri týždne a Zelenskyj v posledných dňoch čoraz viac nalieha na ďalšie rokovania. V sobotňajšom prejave požadoval rokovania „bezodkladne“, inak budú straty Ruska „obrovské“, varoval.

„Vždy sme trvali na rokovaniach. Vždy sme ponúkali dialóg a návrhy na rokovania o mieri. A chcem, aby ma teraz všetci počuli, najmä v Moskve. Je čas na stretnutie. Čas na rozhovor. Je čas obnoviť územnú celistvosť a spravodlivosť pre Ukrajinu,“ dodal.

Už skôr uviedol, aké sú jeho priority pri rokovaniach. „Koniec vojny, bezpečnostné záruky, suverenita, obnovenie územnej celistvosti, skutočné záruky pre našu krajinu a skutočná ochrana našej krajiny.“

Zelenskij v rozhovore tiež povedal, že ak by Ukrajina bola členom NATO, vojna by sa nezačala. „Chcel by som získať bezpečnostné záruky pre svoju krajinu, pre svoj ľud. Ak sú členovia NATO pripravení nás prijať, nech to urobia okamžite. Pretože ľudia denne umierajú,“ povedal a dodal, že je vďačný za pomoc, ktorú NATO poskytlo Ukrajine od začiatku vojny.

Ukrajinský prezident sa tak vyjadril napriek tomu, že minulý týždeň stiahol zatiaľ najjasnejšiu požiadavku Ukrajiny – členstvo v NATO. Vtedy povedal, že neočakáva, že Ukrajina v dohľadnom čase vstúpi do NATO.

V sobotňajšom večernom prejave k národu Zelenskyj uviedol, že na Ukrajine už zahynulo 14 000 ruských vojakov. Podľa neho sú frontové línie bojov posiate ich mŕtvolami a nikto v Rusku si to nevšíma.

„Chcem sa spýtať občanov Ruska, čo ste urobili v priebehu rokov, keď ste si prestali všímať svoje straty? A pokiaľ bude táto vojna pokračovať, budú ďalšie obete,“ povedal ukrajinský prezident.

Ďalej uviedol, že obliehanie Mariupola Ruskom sa zapíše do dejín pre jeho vojnové zločiny. „To, čo okupanti urobili tomuto pokojnému mestu, si budeme pamätať celé stáročia,“ povedal.

Vtedajšie mierové rokovania označil za nepríjemné a neľahké, ale potrebné. „Ukrajina sa vždy usilovala o mierové riešenie. Teraz máme ešte väčší záujem o mier,“ povedal.

Niekoľko predchádzajúcich kôl rokovaní medzi oboma stranami neprinieslo prímerie, hoci Kyjev a Moskva hovorili o čiastočnom pokroku. Napríklad Ukrajinci už netrvajú na možnosti vstupu do NATO v budúcnosti a Rusko nepožaduje zloženie zbraní. Ďalšie ruské požiadavky sú však pre Ukrajincov zatiaľ neprijateľné.

zdroj: edition.cnn.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com