Premiér Matovič: Všetci kuvici, ktorí strašili pred plošným testovaním ľudí sa hlboko mýlili!

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO)

Celý príspevok tu:

SKVELÁ SPRÁVA Z TRENČÍNA
Primátor Trenčína Richard Rybníček sa rozhodol, že nebude počúvať obľúbenú pesničku, ako sa všetko nedá … a zorganizoval komunitné plošné testovanie v Trenčíne. Výsledky? Prišlo 21 660 ľudí a 560 z nich AG test povedal, že sú pozitívni. Z nich však bolo 159 bez príznakov (asymptomatických) a keďže pri nich je AG test nepresnejší, tí išli na pretestovanie PCR testami. Výsledok? 11 ľuďom PCR test vyšiel negatívny.
Čo to znamená? Že chybovosť použitých AG testov pri určení niekoho za falošne pozitívneho je DRAMATICKY menšia v porovnaní s tým, čo udáva výrobca. Táto chybovosť sa určuje cez parameter “špecificita” a kým výrobca udáva, že je 99,68%, v Trenčíne vyšla 99,95% (21 649/21 660).
To sa na prvý pohľad zdá malý rozdiel. Avšak v skutočnosti to znamená, že kým výrobca udáva, že z 10 000 ľudí je 32 falošne pozitívnych, v Trenčíne im to vyšlo len na 5 z 10 000 testovaných ľudí.
To znamená, že hlboko sa mýlili všetci kuvici, ktorí do poslednej chvíle pred (aj po) plošným testovaním ľudí strašili aké desiatky tisíc ľudí budú falošne za pozitívnych prehlásení … a nepredpokladám, že teraz si chybu priznajú. Jasné, niektorí sa budú snažiť špecificitu znížiť cez zarátanie symptomatických ľudí, ale to bude veľmi nefér snaha, lebo z vedeckých štúdií je už dnes zrejmé, že pri symptomatických je presnosť AG testov markantne vyššia ako pri asymptomatických.
ps. Z pokusu dobrovoľného testovania v TN je zrejmé, že aj po masívnej kampani a podpore, prišla cca polovička ľudí v porovnaní s prvým plošným testovaním (chodili ľudia z TN aj okolitých dedín). Obávam sa však, že síce prišla polovička ľudí, ale len menšia časť pozitívnych, lebo je namieste predpokladať, že na testovanie prišli ľudia, ktorí si vážnosť situácie uvedomujú a z tých, ktorí opatrenia nedodržujú, zostala väčšina doma.
ps2. Testovanie prebehlo s tými istými testami ako počas plošného testovania.
ps3. Pán primátor Rybníček si zaslúži veľké verejné uznanie, lebo v atmosfére až fanatického boja proti plošnému testovaniu, nesedel s prekríženými rukami a zorganizoval ho. V najbližších dňoch budeme zároveň vedieť aj na číslach porovnať ako je % úspešné takéto dobrovoľné testovanie v porovnaní s tým “dobrovoľným”, ktoré sme urobili na Orave. Každopádne je to veľmi cenná skúsenosť.
ps4. Štát poskytne testy ktorémukoľvek primátorovi či starostovi, ktorý sa rozhodne ísť cestou pána primátora Rybníčka. Treba len chcieť.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com