Premiér Matovič: Sú iba dve možnosti. Buď lockdown alebo plošné pretestovanie

Spread the love

Vláda schválila návrh na celoplošné testovanie s účasťou ozbrojených síl, ktoré na to majú vyčleniť 8-tisíc vojakov.

Testovať chcú všetkých ľudí nad 10 rokov.

Vláda poverila Ozbrojené sily SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom.

Vyčlenených má byť do 8000 príslušníkov ozbrojených síl. Dnes o tom rozhodol vládny kabinet na mimoriadnom rokovaní.

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil , že do konca októbra armáda pripraví a počas novembra zrealizuje plošné testovanie obyvateľstva. Má ísť o operáciu s názvom Spoločná zodpovednosť.

“Dôležitým aspektom bude pilotné testovanie,” povedal Naď s tým, že 24 . – 25. októbra sa uskutoční v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov. “To, čo chystáme teraz, nemá vo svete obdobu,” uviedol šéf rezortu obrany.

Premiér Igor Matovič  verí, že armáda dokáže po logistickej stránke proces zorganizovať. “Na to, aby sme boli úspešní, potrebujeme, aby prišlo čo najviac ľudí,” povedal Matovič. V opačnom prípade sa budú musieť prijať opatrenia ako v Izraeli či Paríži. “Lockdown je jedna možnosť a dvojnásobné pretestovanie obyvateľstva je druhá možnosť,” dodal.

Predseda parlamentu Boris Kollár: “Aj ja mám strach. Bojím sa o mamu, o svoje deti a najbližších. Tiež sa hnevám, že sme zatvorili prevádzky, hnevajú sa moji zamestnanci. Ale hnev a agresivita mi nepomôže. Prosím všetkých, aby sme to zvládli a nedopadli ako v Taliansku. Toto je posledná možnosť, ako odvrátiť hrozný vývoj pandémie,” povedal Kollár.

Kollár vyzval poslancov Smeru a Hlasu, aby podporili tento nápad. “Vždy sme hlasovali za vaše zákony, ktoré mali pomôcť občanom. Prosím vás, teraz nám to vráťte. Nerozbíjajte spoločnosť, ale teraz zatiahnime za jeden povraz. Nebojujete proti nám, ale proti vlastným. Toto nebude mať víťazov. Prehrať môže len občan,” dodal Kollár.

You Might Also Like