Premiér MATOVIČ: Pilotný projekt odberu vzoriek kloktaním plánuje na budúci týždeň spustiť na dvoch základných školách

Táto metóda je vhodná na nasadenie len do regiónov s nízkou mierou aktuálnej nákazy.

Pilotný projekt odberu vzoriek kloktaním plánuje na budúci týždeň spustiť predseda vlády Igor Matovič na dvoch základných školách. Ako napísal na sociálnej sieti, epidemiologická situácia v súvislosti s koronavírusom nie je priaznivá, a preto je prezenčná výučba na školách podmienená negatívnym testom na COVID-19 dieťaťa, jeho rodičov a pedagógov. „Na Slovensku máme šikovných vedcov, s ktorými som posledné dva týždne strávil kopu hodín … a dohodli sme sa, že už v priebehu týždňa spustíme ďalší pilotný projekt – tzv. poolingový (spoločný) odber vzoriek kloktaním – zatiaľ na dvoch veľkých základných školách (samozrejme, že sa zúčastnia len tie deti, ktoré budú chcieť),“ napísal Matovič.

Deti si so slanou vodou krátko vykloktajú hrdlo, vypľujú do pohárika a po jednom následne vlejú do spoločného uzatváracieho pohárika za celú triedu. Ten sa označí a poputuje do laboratória, kde zo spoločného triedneho pohárika odoberú vzorku a urobia klasický RT-PCR test. Ak bude pozitívny, znamená to, že minimálne jeden žiak je v triede pozitívny. „Pre následný postup budeme mať viacero možností: A) celú triedu dať do karantény, urobiť všetkým deťom antigénové testy, C) urobiť všetkým deťom RT-PCR testy, prípadne kombináciu … presný postup zvolia v nasledujúcich dňoch odborníci,“ informoval predseda vlády.

Ak pilotný projekt dopadne podľa očakávaní, získame podľa premiéra Matoviča novú možnosť, ako robiť testy v školách. Ako však dodal, táto metóda je vhodná na nasadenie len do regiónov s nízkou mierou aktuálnej nákazy. „Pri vyššej miere nákazy v regióne by sa mohlo stať, že pozitívna bude každá druhá či skoro každá trieda. To by spôsobilo následné neúmerné zahltenie kapacít laboratórií, až by sme im kapacitu minuli,“ dodal.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com