Premiér Matovič: Návrat opatrení od 1. októbra: Veľký prehľad zákazov a obmedzení!

Spread the love

Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia na Slovensku. Sprísňovať sa budú opatrenia v nosení rúšok, obmedzenia budú pri prevádzkovaní reštaurácií a v obchodoch. Až na výnimky budú zakázané hromadné podujatia vrátane športových, kultúrnych a bohoslužieb.

Opatrenia dnes navrhol prijať Ústredný krízový štáb, platiť by mali od 1. októbra. Ich dodržiavanie bude dôsledne kontrolovať polícia. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas a predseda vlády Igor Matovič.

HROMADNÉ PODUJATIA

Zakázané budú športové, kultúrne, spoločenské, firemné, cirkevné a iné hromadné podujatia. Výnimkou budú obrady svadieb, pohrebov a krstov a zasadnutí orgánov verejnej moci. Výnimka sa bude vzťahovať aj na podujatia, kde budú mať všetci účastníci negatívny PCR test na COVID-19 nie starší ako 12 hodín. Organizátor bude povinný nahlásiť konanie takéhoto podujatia na regionálny úrad verejného zdravotníctva 48 hodín predtým.

O povolenom počte ľudí na obradoch sa ešte nerozhodlo. Svadobné oslavy, kary a hostiny po krste však budú zakázané. Ústredný krízový štáb tiež odporučil, aby ľudia preložili aj svoje súkromné rodinné oslavy na vhodnejšiu dobu. Športové tréningy povolené budú.

REŠTAURÁCIE

Reštaurácie, bary a iné prevádzky verejného stravovania budú môcť byť otvorené len v čase od 6:00 do 22:00, a to len tie, v ktorých sa sedí. Rozvoz jedla a výdaj cez okienko nebude časovo obmedzený. V reštauráciách budú rúška naďalej povinné okrem času konzumácie jedla a nápojov.

OBCHODY

V obchodoch a obchodných domoch budú naďalej povinné rúška a dezinfekcia rúk, dodržiavať sa musia dvojmetrové odstupy. Obmedzený bude počet zákazníkov podľa veľkosti prevádzky – jeden zákazník na plochu 10 metrov štvorcových. Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu.

RÚŠKA

Školáci od druhého stupňa základnej školy vyššie budú mať naďalej povinnosť nosiť rúška. Pre prvý stupeň základnej budú rúška dôrazne odporúčané. V exteriéri budú rúška povinné v prípade, že sa človek od ľudí mimo spoločnej domácnosti nachádza na vzdialenosť menšiu ako dva metre.

NÚDZOVÝ STAV

Ústredný krízový štáb tiež požiada vládu, aby vyhlásila núdzový stav na Slovensku. Ten by mal platiť všeobecne, nielen na oblasť zdravotníctva ako počas prvej vlny. Zaoberať sa tým bude vláda v stredu.

RIZIKOVÉ KRAJINY

Rakúsko a Maďarsko ostanú naďalej medzi menej rizikovými krajinami vzhľadom na to, že aj na Slovensku sa zhoršila epidemiologická situácia a máme porovnateľné problémy ako susedné štáty.

 

KORONAVÍRUS: OPATRENIA SA SPRÍSNIA, ÚSTREDNÝ KRÍZOVÝ ŠTÁB NAVRHOL VYHLÁSIŤ NÚDZOVÝ STAVDôvodom je zhoršujúca sa…

Zveřejnil(a) Ministerstvo vnútra SR dne Pondělí 28. září 2020

zdroj: Facebook ministerstvo vnútra SR

You Might Also Like