Premiér Matovič: Na testy obstarávané ministerstvom hospodárstva prebehla prečudesná a podozrivá „súťaž“

Testy už na Slovensko dorazili, Matovič však poukazuje na to, že až po siedmich týždňoch a ide pritom o len 16 % z pôvodne objednaných testov, respektíve 32 % z upravenej objednávky. Je to podľa neho strašná hanba a zlyhanie.

Na antigénové testy obstarávané Ministerstvom hospodárstva SR prebehla prečudesná a podozrivá „súťaž“. Na sociálnej sieti to konštatoval predseda vlády Igor Matovič. Ako uviedol, po tom, ako vláda poverila ministra hospodárstva Richarda Sulíka urýchleným nákupom testov, nasledovala spŕška výhovoriek, ako to on urýchlene urobiť nemôže. „Až prebehla prečudesná a podozrivá ‚súťaž‘ … až nakoniec nakúpil testy bez akejkoľvek súťaže priamo od jednej firmy, čo od začiatku tvrdošijne tvrdil, že sa nedá,“ doplnil premiér. Testy už na Slovensko dorazili, Matovič však poukazuje na to, že až po siedmich týždňoch a ide pritom o len 16 % z pôvodne objednaných testov, respektíve 32 % z upravenej objednávky. Je to podľa neho strašná hanba a zlyhanie.

„Premýšľam, čo ešte po tomto statuse potrebuje premiér Matovič, aby pristúpil k odvolaniu Richarda Sulíka a zároveň sa obrátil na kompetentné orgány, aby tento prečudesný nákup začali vyšetrovať,“ reagoval expremiér Peter Pellegrini na sociálnej sieti. Ak má podľa neho súčasný predseda vlády takéto závažné výhrady, do Prezidentského paláca nie je z Úradu vlády SR ďaleko a dekrét na odvolanie Sulíka tam môže doručiť expresne rýchlo.

Zásielka s 2,6 miliónmi antigénových testov, ktorú zabezpečilo ministerstvo hospodárstva, dorazila na Slovensko vo štvrtok. Testy sa aktuálne nachádzajú v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv SR, odkiaľ ich budú podľa potreby distribuovať. Ako ďalej informoval rezort, Richard Sulík už dal pokyn na zabezpečenie ďalších 2,6 milióna testov. Tie by mali na Slovensko prísť koncom budúceho týždňa. Ministerstvo hospodárstva kúpilo antigénové testy od akciovej spoločnosti Eurolab Lambda za takmer 12,9 mil. eur s DPH. Rezort podľa kúpnej zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv kúpil 2,6 milióna testov po 4,95 eura. Eurolab Lambda dodával štátu skríningové testy na diagnostiku ochorenia COVID-19 aj na celoplošné testovanie obyvateľstva.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com