Premiér Matovič: Na Slovensku prebehne celoplošné testovanie na koronavírus!

Zdieľajte článok na

Na Slovensku prebehne celoplošné testovanie na koronavírus, informoval premiér Matovič.

 

“Nastal čas, aby som ako predseda vlády Slovenskej republiky povedal, ako to je v skutočnosti. Nastal čas, aby som sa priznal,” uviedol na začiatok tlačovej konferencie premiér Igor Matovič. “Pokúsime sa chirurgickým rezom zastaviť šírenie COVID-19,” “Beriem si na triko tento postup,povedal Igor Matovič.

Štát testovanie chystá posledné tri týždne, prebehnúť by malo počas dvoch víkendov.

Dôvod, prečo to vraví až teraz, je podľa Matoviča skúsenosť z prvej vlny pandémie. Nechcel, aby dodávky testov neskončili v inej krajine. Testovať sa bude antigénovými testami, štát objednal približne 13 miliónov kusov. Antigénové testy majú veľkosť kreditky a pripomínajú tehotenský test.

Premiér avizoval, že testovanie by malo prebehnúť o dva týždne a túto extrémne náročnú logistickú operáciu by mali uskutočniť ozbrojené zložky SR. Budúci víkend plánujú pretestovať rizikové okresy, pôjde o pilotné testovanie v okresoch Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín a zrejme aj v Bardejove.

„Obávame sa, že ľudia, ktorí neveria koronavírusu, hoci nosia rúška, ale popierajú zatváranie reštaurácií a ďalšie opatrenia. Tí sú najnebezpečnejší, pretože aj keď majú príznaky, nejdú k lekárovi,“ pokračoval Matovič. „S touto časťou obyvateľov sa musíme vysporiadať,“ uviedol.

Pripustil, že ľudia, ktorí sa odmietnu dať otestovať, nebudú môcť využívať niektoré sociálne výhody, napríklad poberať dávky alebo daňové úľavy. Test by mal stáť približne 4 eurá s DPH. Prihlásili sa štyri firmy, najnižšia cena bola 3,90 eura.

Testovanie prebehne spôsobom, ako sme naučení chodiť na voľby, povedal Matovič. Bolo by 5997 odberových miest a na každom by pôsobilo asi 7 ľudí. Matovič ešte nevedel povedať, či bude testovanie povinné.„Ak sa rozhodneme, že to bude povinné, musíme zmeniť zákon,“ povedal premiér.

Testovať sa bude aj na hraniciach. „Môžeš prísť na Slovensko, ale musíš prejsť testom,“ povedal premiér.

Premiér Matovič by chcel, aby sa celoplošného testovania zúčastnilo aspoň osemdesiat percent ľudí.

 

Na facebooku sa k celoplošnému testovaniu vyjadril aj minister hospodárstva Richard Sulík:

„Testy sú kúpené, na Dušičky pretestujeme všetkých obyvateľov a budeme vedieť, kto je a kto nie je nakazený,“

CELOPLOŠNÉ TESTOVANIE – SPRÁVNY KROKTesty sú kúpené, na Dušičky pretestujeme všetkých obyvateľov a budeme vedieť, kto…

Zveřejnil(a) Richard Sulik dne Sobota 17. října 2020

správu budeme aktualizovať…


Zdieľajte článok na

You Might Also Like