Premiér Matovič: Na dosiahnutie nášho cieľa potrebujeme sedem až 11 miliónov testov!

O návrhu predsedu vlády Igora Matoviča, aby minister hospodárstva Richard Sulík zabezpečil do 10. decembra obstaranie antigénových testov, bude v stredu rokovať mimoriadna koaličná rada. Po rokovaní vlády to uviedol samotný Sulík.

On sám pritom takejto požiadavke premiéra nerozumie. Podľa neho kompetenčný zákon jednoznačne stanovuje úlohy rezortu hospodárstva. „Nákup testov k nim nepatrí,“ skonštatoval Sulík. O tejto téme sa zároveň nehovorilo na koaličnej rade.

Minister hospodárstva preto navrhol prerušenie rokovania o tomto bode, čo podľa jeho slov predseda vlády akceptoval. Kabinet by o nej mal rokovať opätovne už vo štvrtok. Sulík pripomenul, že nákupom antigénových testov už bol poverený rezort vnútra a zároveň zdôraznil, že Správa štátnych hmotných rezerv má na nákup tak kapacity ako aj skúsenosti. On sám preto nevie, prečo by takúto úlohu malo vykonávať jeho ministerstvo, ale ak ju napokon dostane, tak ju samozrejme vykoná.

Ako po rokovaní vlády uviedol samotný premiér Igor Matovič, Ministerstvo hospodárstva SR by si mohlo nájsť čas a venovať sa takejto dôležitej veci. „Všetci majú kopu roboty s COVIDOM a bolo by dobré pomôcť,“ povedal. Konzílium odborníkov, pandemická komisia, ako aj Ústredný krízový štáb, pritom podľa neho vyhodnotili celoplošné testovanie ako mimoriadne efektívny nástroj v boji proti pandémii. Cieľom je znížiť do Vianoc počet denných prírastkov nakazených na 500, po sviatkoch na 400.

„Ústredný krízový štáb jednohlasne odhlasoval, že keď budeme zrážať počet pozitívnych prípadov, tak keď si máme vybrať dve cesty, lockdown a masívne testovanie, tak skoro jednohlasne boli za masívne testovanie,“ zdôvodnil predseda vlády potrebu ďalšieho nákupu antigénových testov. On sám odhaduje, že by sa do Vianoc mohli uskutočniť minimálne dve, možno aj tri celoplošné testovania, potrebných by teda bolo približne 7 až 11 miliónov antigénových testov.

Na otázku, prečo nemôže tieto testy nakupovať Správa štátnych hmotných rezerv, minister zdravotníctva Marek Krajčí odpovedal, že hmotné rezervy nakupujú testy do zásoby. Tá sa má využívať v prípade krízových situácií a nie na štandardné testovanie. Môže to byť podľa neho jeden z dôvodov, prečo má testy obstarávať rezort hospodárstva.

Ako sa uvádza v materiáli, návrh predložil predseda vlády na základe záverov z rokovania Ústredného krízového štábu, na ktorom sa rozhodlo o masívnom testovaní. „V záujme materiálnej pripravenosti na možné ďalšie testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 je potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo antigénových testov,“ vysvetlil Igor Matovič. Vzhľadom na to, že rezorty obrany a vnútra plnia iné úlohy v súvislosti s pandémiou, premiér navrhol využiť voľné kapacity iného ministerstva, ktorým je ministerstvo hospodárstva.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com