Premiér Matovič: Čísla pozitívnych nám neklesajú. Otvoriť školy je priliš veľké riziko!

Vo svojom statuse na sociálnej sieti to uvádza predseda vlády Igor Matovič.

Jeho status prinášame v plnom znení:

Britský variant B1.1.7 … 71% !!!

Požiadal som Úrad verejného zdravotníctva o pretestovanie všetkých pozitívnych vzoriek zo stredy, aby sme zistili podiel tzv. britskej mutácie na celom Slovensku.
Z predbežných výsledkov z laboratorií vykonávajúcich diagnostiku SARS-CoV-2 sa zatial z 1360 klinických vzoriek pozitívne testovaných RT-PCR podarilo v 71% diagnostikovat britský variant B1.1.7 SARS-CoV-2. Spracovanie výsledkov stále prebieha a finálne výsledky budú známe v priebehu dnešného dňa.

Áno, všetci túžime po uvoľňovaní a odborníci nachystali tzv. Covid Automat, na ktorý máme od pondelka prejsť. Zároveň v ňom odborníci na Pandemickej komisii schválili skoršie otváranie škôl. Rovnako platí, že niektoré strany koalície posledné dni mimoriadne tlačia na ďalšie a ďalšie výnimky, kde zaznel už aj návrh otvárať obchody.

Nuž. Ťažko sa mi to hovorí, ale mimoriadne sa obávam, že vypočuť dnes hlas odborníkov, ktorí považujú otváranie škôl za bezpečné a k tomu zároveň urobiť výnimky podľa návrhov koaličných strán, je príliš veľké riziko.
Čísla pozitívnych nám neklesajú, napriek lockdownu. Otvorením len prvého stupňa základných škôl, pôjde zároveň cca 150 tisíc rodičov detí do práce. Britská mutácia je výrazne agresívnejšia (nákazlivá), spôsobuje viac hospitalizácií a úmrtí. Tak výrazný podiel brita zároveň znamená, že akékoľvek uvoľnenie bez adekvátnych ochranných/kompenzačných opatrení spôsobí nárast pozitívnych prípadov a len zhoršenie situácie.
Viem, že život v koalícii je o ústupkoch. Zároveň úprimne verím, že dohoda v koalícii bude sledovať prioritne ochranu zdravia a životov, a nie % popularity aktérov.

ps. Rokovaní koalíčných strán ohľadom Covid Automatu sa tento týždeň cielene nezúčastňujem, lebo chcem, aby si za rozhodnutím koalície stáli všetky strany koalície a neukazovalo sa prstom vždy len na mňa … a konečne prestali populistické hry na dobrých a zlých – na tých, ktorí chcú všetko otvárať a tých, ktorí ľuďom vraj len ubližujú.

 

zdroj: Igor Matovic

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com