Premiér Matovič: Cez víkend chceme testovať a od pondelka by mali nastúpiť prvé deti do škôl!

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

 

Celý príspevok tu:

DETI PATRIA DO SKÔL … nehľadajme výhovorky a poďme im pomôcť, prosím

Patria deti do škôl? Patria. Preto som pred mesiacom prišiel s návrhom na tzv. Komunitné testovanie s cieľom dostať od 30. novembra všetky deti do škôl. Bohužiaľ, našim koaličným partnerom bol tento plán verejne ponížený a zamietnutý. Minulý týždeň však Ústredný krízový štáb (UKŠ) prijal rozhodnutie, že tzv. Komunitné testovanie škôl je naozaj reálna cesta, ako školy otvoriť a udržať ich pre deti covid-bezpečné počas nasledujúcich mesiacov pandémie.

ÚKŠ preto poveril ministerstvo školstva vypracovať plán, ako umožniť tým deťom z ll. stupňa ZŠ a stredných škôl, ktoré sa podrobia testovaniu, aby mohli byť prítomné priamo na výučbe vo svojej škole. S tým, že ostatným deťom by bola naďalej poskytovaná výučba dištančnou formou.

Ozvali sa oficiálni zástupcovia škôl, že nie sú schopní nič také zorganizovať, ozvali sa tí aj oní … jednoducho samé výhovorky a mňa to už prestalo úúúprimne baviť. Jednoducho – miesto snahy a plánu, ako školy podľa rozhodnutia ÚKŠ otvoriť, len spŕška samých výhovoriek, ako sa to nedá, nedá, nedá.

Oslovil som preto priamo viacerých riaditeľov a zriaďovateľov škôl či naozaj nevedia zorganizovať bezpečné otvorenie škôl podľa zadania ÚKŠ. Odpoveď? Veľmi by chceli a všetko pre to urobia, len potrebujú noty. Preto som sa rozhodol, všetkým spochybňovačom a vyhováračom osobne dokázať, že ak existuje úprimná snaha deťom pomôcť, všetko sa dá … len treba naozaj chcieť = rozhodol som sa zorganizovať pilotné otvorenie škôl doslova s pár ľuďmi priamo z Úradu vlády.

Potom, ako som oznámil úmysel dostať deti do škôl, sa spustila lavína dopytov z desiatok ďaľších škôl z celého Slovenska, že aj oni by sa radi pridali. Volali, písali, volajú a píšu riaditelia, rodičia, starostovia či primátori. A priamo aj deti či študenti. Priznávam, teší ma to, lebo už len ten záujem svedčí o tom, že nie neustále výhovorky, ale vykásané rukávy sú cesta, ako deti do škôl dostať.

Dávame dokopy všetky inštrukcie, povolenia, žiadosti, zmluvy, organizujeme mimoriadne zasadnutie vlády, zabezpečujeme testy, prijatie uznesení a potrebnej vyhlášky. Za dva dni chceme urobiť to, čo mohlo byť už dávno týždne hotové. Držte palce, aby sme všetko so cťou stihli, cez víkend testovali a od pondelka prvé deti do škôl nastúpili.

Zatiaľ chystáme otvorenie len cca 10 škôl, ktoré sme prvé kontaktovali, a ktoré prejavili ochotu. V prípade, ak stihneme všetko nachystať do zajtra doobeda a budeme považovať za bezpečné, aby sa zapojili aj všetky ostatné školy, ktoré sa zapojiť chcú a vedia, zajtra poobede túto možnosť zverejníme a poskytneme k tomu všetko potrebné … a možno otvoríme aj stovky odvážnyych škôl.

ps. Prečo som najprv oslovil školu, kde chodí Rebeka a Klárka? Lebo, ak všade počúvam, ako sa to nedá … tak, logicky, najprv zavolám do školy, ktorú mám najbližšie (300m) od domu, aby mi povedali, či sa to fakt nedá … a keď mi povedia, že do toho chcú ísť, tak im, logicky, zrazu nepoviem, že vy nemôžete, „lebo Rebeka a Klárka“ … to však hlupák nepochopí.

ps2. Ak sa aj vy zaujímate o otvorenie vašej školy, tu je stručné zadanie ÚKŠ voči ministerstvu školstva, ktoré malo splniť: 1) škola (zriaďovateľ) si musí vedieť zorganizovať pravideľné pretestovanie všetkých žiakov ll. stupňa ZŠ (alebo strednej školy) a aspoň jedného rodiča žijúceho v spoločnej domácnosti plus všetkých zamestnancov školy; 2) následne škola umožní všetkým žiakom s negatívnym výsledkom na Covid-19 prezenčnú výuku priamo v škole a ostatným žiakom zabezpečí dištančné vzdeľávanie; 3) štát poskytne škole antigénové testy a predbežne 5 eur na test ako príspevok na zabezpečenia výdavkov s testovaním.

ps3. Ak patríte medzi tých odvážnych riaditeľov a zriaďovateľov škôl, dajte nám o sebe vedieť tu: detidoskol@vlada.gov.sk. V momente, ak budeme mať všetko vybavené, pošleme vám inštrukcie a vy sa rozhodnete, či sa pridáte a radosť deťom urobíte.

 

 

zdroj: Igor Matovic

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com