Premiér Heger prehovoril o uvoľňovaní opatrení: Všetky tieto prevádzky by sa už o pár dní mohli otvoriť!

Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, v ktorých nebude nutné zložiť si z tváre respirátor.

V nedeľnej diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo to uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) s tým, že sa nastavujú pravidlá tak, aby boli pre ľudí zrozumiteľnejšie ako doteraz. „Toto by malo byť hlavné pravidlo. Ak vieme zaručiť, že je to prevádzka, kde si nemusíte dávať dole respirátor, čiže budete ho mať na nose a ústach, tak tie môžeme otvoriť,“ povedal premiér. Konkrétne prevádzky nechcel bližšie špecifikovať, podľa neho budú detaily zverejnené nasledujúci týždeň. Dôležité však bude dodržiavať „hustotu“ ľudí v priestoroch. Tam, kde sa respirátor skladá sa podľa neho dáva priestor na šírenie vírusu. Poznamenal tiež, že dôjde k aktualizácii COVID automatu.

Neúčasť slovenských diplomatov na rokovaní v Maďarsku počas cesty ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) nebola podľa Hegera adekvátna. Poznamenal, že zástupcovia slovenskej ambasády by mali byť na takýchto stretnutiach vždy prítomní. „Dostal som informáciu od Igora Matoviča, že tam bola spochybnená dôvera,“ povedal Heger. Ako tvrdí, musí sa to preveriť. S cestou Matoviča do Ruska nemal premiér problém, pretože rokoval o vakcíne. Myslí si, že Matovič už nebude v iných veciach zasahovať do ostatných rezortov.

Podľa premiéra prezidentka Zuzana Čaputová urobila chybu, keď vyzvala Matoviča, aby odstúpil z postu premiéra. Potvrdil aj to, že sa dá určite zaočkovať, ale zatiaľ sa na neho nedostal rad. Či sa dá zaočkovať aj AstraZenecou nevie, ale zvažoval aj túto možnosť.

V súvislosti s posudzovaním ruskej vakcíny Sputnik dostal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) odporúčanie od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv na to, aby ju posúdilo Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, tvrdí Heger. Podľa neho to nebolo správne rozhodnutie, lebo štátny ústav vraj vedel, že ide proti vlastným interným predpisom. Celú situáciu má podľa premiéra počas budúceho týždňa vysvetliť šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Slovensko v bordovej farbe (zrejme od 19.4.)

Ak by sa teda zachovali pravidlá COVID automatu (okrem škôl a testovania), od pondelka 19.4 by platili celoplošne tieto pravidlá:

 •  Pohyb zostáva obmedzený iba na vykonanie základných potrieb a už definovaných výnimiek v rámci okresu
 • Cesty do prírody budú možné aj mimo svoj okres (ak daný okres nebude v čiernej zóne)
 • Otvoria sa kostoly, obchod , služby i nákupné centrá (bez detských kútikov a možnosti sedenia v spoločných priestoroch) s obmedzením jedna osoba na 15 metrov štvorcových a s povinnosťou negatívneho testu a respirátora
 • Reštaurácie musia zostať zatvorené aj s terasami, môžu iba vydávať jedlo ako doteraz
 • Ubytovacie zariadenia môžu otvoriť, no ubytované spolu môžu byť iba osoby z jednej domácnosti
 • Home-office bude už iba odporúčaný
 • Obrady ako sobáš či krst zostávajú pre maximálne 6 osôb, pohreby majú výnimku. Oslavy, večierky, svadby kary i konzumácia alkoholu na verejnosti budú aj naďalej zakázané.
 • Neotvoria sa ani fitká, wellness či aquaparky. Múzeá, galérie či výstavné siene môžu organizovať iba individuálne prehliadky s kapacitou jeden návštevník na 15 metrov štvorcových.
 • Plavárne môžu otvoriť pre maximálne šesť ľudí.
 • Profesionálny šport bude povolený bez divákov, zelenú dostanú aj tréningy
 • Rekreačne sa budú môcť vykonávať športy s nízkym rizikom, ako ich určuje COVID automat pre šport. Do takýchto športov patrí napríklad atletika, biliard, bowling, cyklistika, golf, jazdectvo, kolieskové korčuľovanie, petang, stolný tenis, šípky, tenis atď. Celý zoznam nájdete tu. Pre konkrétne športy budú platiť rôzne pravidlá, vo všeobecnosti sa však môže športovania zúčastniť skupina maximálne 6 osôb (v interiéri minimálne 35 metrov štvorcových na osobu), počas športovania vo väčšine prípadov rúško povinné nie je (neplatí to napr. pre biliard, bowling či petang), no mimo športoviska si ho už nasadiť musíte. Takisto je zakázané používanie šatní čí spŕch.

 

Celú reláciu Na telo s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) si môžete vypočuť tu:

zdroj: TASR, tvnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com