Premiér Heger: Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, kde nie je nutné dať si dole respirátor!

Epidemická situácia sa neustále v krajine zlepšuje. Od 19. apríla by sa mali uvoľniť opatrenia.

Malo by to znamenať návrat žiakov vyšších ročníkov do škôl či otváranie interiérových prevádzok, kde je možné nosiť rúško.

Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v diskusnej relácii Na telo v TV Markíza.

„Rozmýšľame o tom, že ak pôjdu čísla dole, mohli by sme uvoľňovať aj rýchlejšie,“ skonštatoval Heger.

„Ak vieme zaručiť, že je to prevádzka, kde si nemusíte dávať dole respirátor, čiže budete ho mať na nose a ústach, tak tie môžeme otvoriť,” uviedol premiér.

S otváraním kaderníctiev, obchodov či nechtových štúdií nevidí problém. Reštaurácie, kaviarne či bary tak majú smolu. Platiť bude aj obmedzenie na počet ľudí na meter štvorcový.

 

Slovensko v bordovej farbe (zrejme od 19.4.)

Ak by sa teda zachovali pravidlá COVID automatu (okrem škôl a testovania), od pondelka 19.4 by platili celoplošne tieto pravidlá:

 •  Pohyb zostáva obmedzený iba na vykonanie základných potrieb a už definovaných výnimiek v rámci okresu
 • Cesty do prírody budú možné aj mimo svoj okres (ak daný okres nebude v čiernej zóne)
 • Otvoria sa kostoly, obchod , služby i nákupné centrá (bez detských kútikov a možnosti sedenia v spoločných priestoroch) s obmedzením jedna osoba na 15 metrov štvorcových a s povinnosťou negatívneho testu a respirátora
 • Reštaurácie musia zostať zatvorené aj s terasami, môžu iba vydávať jedlo ako doteraz
 • Ubytovacie zariadenia môžu otvoriť, no ubytované spolu môžu byť iba osoby z jednej domácnosti
 • Home-office bude už iba odporúčaný
 • Obrady ako sobáš či krst zostávajú pre maximálne 6 osôb, pohreby majú výnimku. Oslavy, večierky, svadby kary i konzumácia alkoholu na verejnosti budú aj naďalej zakázané.
 • Neotvoria sa ani fitká, wellness či aquaparky. Múzeá, galérie či výstavné siene môžu organizovať iba individuálne prehliadky s kapacitou jeden návštevník na 15 metrov štvorcových.
 • Plavárne môžu otvoriť pre maximálne šesť ľudí.
 • Profesionálny šport bude povolený bez divákov, zelenú dostanú aj tréningy
 • Rekreačne sa budú môcť vykonávať športy s nízkym rizikom, ako ich určuje COVID automat pre šport. Do takýchto športov patrí napríklad atletika, biliard, bowling, cyklistika, golf, jazdectvo, kolieskové korčuľovanie, petang, stolný tenis, šípky, tenis atď. Celý zoznam nájdete tu. Pre konkrétne športy budú platiť rôzne pravidlá, vo všeobecnosti sa však môže športovania zúčastniť skupina maximálne 6 osôb (v interiéri minimálne 35 metrov štvorcových na osobu), počas športovania vo väčšine prípadov rúško povinné nie je (neplatí to napr. pre biliard, bowling či petang), no mimo športoviska si ho už nasadiť musíte. Takisto je zakázané používanie šatní čí spŕch.

 

Celú reláciu Na telo s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) si môžete vypočuť tu:

zdroj: TASR, tvnoviny.sk

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com