Prehľad nových opatrení: Zatvárajú sa kostoly, pracovať len z domu, návštevy sú zakázané!

Vláda na svojom silvestrovskom mimoriadnom online rokovaní rozhodla o sprísnení opatrení proti koronavírusu na Slovensku.

„Najzásadnejšie z nich je zrušenie akýchkoľvek domácich návštev, t. j. vytváranie akýchkoľvek tzv. bublín bude zrušené,“ napísal pred mimoriadnym online rokovaním vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

Súčasné vytvorené bubliny však podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) nie je potrebné rušiť okamžite, ak sa rodiny bývajúce v dvoch domácnostiach od seba medzičasom nevzdialili.

Matovič poprosil ľudí, aby vzhľadom na absolútne vyčerpaných zdravotníkov v nemocniciach, ostali tam, kde sú a zrušili akékoľvek plány na silvestrovské bujaré oslavy s ľuďmi mimo vašej domácnosti. „Ide doslova o život,“ dodal.

Slovensko je v čiernej zóne

Minister zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) na večernej tlačovej konferencii uviedol, že opatrenia prijaté v polovici decembra nemajú dostatočný efekt a situácia je veľmi kritická.

Aj na základe skúseností zo zahraničia je podľa neho zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľkých týždňov účinné riešene na stlačenie reprodukčného čísla.

Vláda preto schválila sprísnenie opatrení, ktoré navrhovalo konzílium odborníkov a schválila ich Pandemická komisia vlády SR ešte 11. decembra. Šéf rezortu zdravotníctva upozornil, že Slovensko je na základe vládou schváleného COVID automatu celé v čiernej zóne.

Ako na sociálnej sieti Facebook informoval minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina), budú zavreté aj všetky lyžiarske strediská a menia sa aj podmienky pre hotely. „Už ubytovaní hostia môžu ostať, bez možnosti predĺžiť si pobyt a zároveň hotel nesmie prijať nových hostí,“ priblížil.

Jedlá z reštaurácií si bude možné iba vziať so sebou. Nebude možná ich konzumácia ani v exteriéri pred reštauráciou. Zakázané budú aj cesty do prírody mimo okresu, v ktorom má daná osoba bydlisko. Pracovať budú môcť ľudia iba v rámci „home office“.

Nové sprísnené opatrenia proti koronavírusu

  • platné od 1. januára (5.00) do 24. januára (24.00)

zakázané sú akékoľvek návštevy

zakázané je prevádzkovanie lyžiarskych stredísk

zakázané je ubytovať nových hostí v hoteloch a rekreačných zariadeniach

zakázané je otvoriť kostoly pre verejnosť

zakázané je konzumovať jedlá v exteriéri prevádzok, len „vezmi so sebou“ služba

zamestnanie len formou „home office“, ak im to ich pracovná náplň dovoľuje

  • výnimky zo zákazu vychádzania

cesta do zamestnania podľa výnimky

cesta v nevyhnutnom rozsahu (najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 1000 metrov do bydliska, pohreby, cesty na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt

pobyt v prírode v rámci okresu

cesta na testovanie

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com