Čo robiť s vaječnými škrupinami? Sušili sa u babičiek na parapete, aby sa rozdrvili pre sliepky, ktoré tak získali potrebné živiny. Prečo dnes schovávať škrupiny, ak nechováte kurčatá?
Budete prekvapení, škrupiny pomáhajú vracať živiny do pôdy, prevzdušňujú pôdu, pôsobia ako prirodzená drenáž a zabraňujú prenikaniu slimákov a ulitníkov do záhrady. A ako odradiť jelene od okusovania novovysadených ovocných stromov? Aj tu môžu pomôcť mušle!
Čas na zmenu návykov
Vajíčka na panvici a škrupiny do koša? Zmeňte tento zvyk, pretože vrátením škrupín do prírody pomôžete zvieratám a pôde. Odkladanie zvyškov mušlí do misky v kuchyni určite nie je trápne, ani to nie je zastaraný zvyk starých ľudí. Vápenný obal obsahuje uhličitan vápenatý a horčíkový, oxid kremičitý, oxid hlinitý a fosfor, minerály ako jód, železo, meď, zinok, kobalt, mangán alebo fosfor. Všetky tieto dôležité živiny sa dajú prirodzene vrátiť do prírody. Nevyhadzujte ich do koša, majú veľa možností využitia!
1. Škrupiny ako hnojivo
Vaječná škrupina sa rýchlo rozkladá, takže všetky živiny sa rýchlo dostanú do pôdy, kde je potrebný nielen cenný vápnik, ale aj ďalšie minerály. Rozdrvené škrupiny by sa preto mali pravidelne sypať do kvetinových záhonov a môžu sa používať aj v kvetináčoch pre izbové rastliny.
2. Na kompost
Škrupiny sú vhodné aj do kompostu, ale je vhodnejšie pridávať ich rozdrvené, aby sa látky zo škrupín čo najrýchlejšie dostali do pôdy.
3. Na paradajky, papriky alebo baklažány
Mnohé druhy pestovanej zeleniny majú nedostatok vápnika a v dôsledku toho hnijú. Hnilobu paradajok, papriky alebo baklažánov možno ľahko vyriešiť rozsypaním rozdrvených škrupín okolo rastlín.
4. Záhrada bez slimákov a ulitníkov
Ako sa zbaviť slimákov zo záhonov a trávnikov? Rozdrvené škrupiny na cestičkách medzi rastlinami alebo rozsypané v trávniku zabránia vniknutiu záhradných škodcov. Navyše nebudete musieť používať žiadne chemikálie, najmä pesticídy.
5. Mini kvetináče pre sadenice
Kam zasadiť semená na predpestovanie sadeníc? Určite v škrupinách, do ktorých vložíte substrát a vypestujete malé sadenice. Pri presádzaní do pôdy v záhrade ich sadíme aj so škrupinou, čím sa do pôdy uvoľní vápnik a ďalšie minerály. Pred výsadbou nezabudnite škrupinu v spodnej časti rozpučiť, aby mohli korene prerásť.
7. Krmivo nielen pre sliepky
Nielen sliepky milujú ďobanie do rozdrvených vaječných škrupín, ale z rovnakého dôvodu ich obľubujú aj vtáky, ktoré na oplátku pomáhajú znižovať výskyt hmyzu v záhrade.
8. Reguluje hladinu pH
Rovnováha kyselín a zásad ovplyvňuje farbu kvetov, najznámejšia je hortenzia, ktorá má modré kvety, keď je kyslosť pôdy vysoká, ale ružové kvety v zásaditej pôde. Hodnotu pH kyslej pôdy však môžu ovplyvniť rozdrvené škrupiny.
9. Prirodzené prevzdušňovanie a odvodňovanie
Rozdrvené škrupiny v pôde pomáhajú cirkulácii vzduchu, sú tiež prirodzeným drenážnym systémom a rastlinám sa lepšie darí.
zdroj: prosvet.cz