Prečo môže byť strata psa pre niektorích ľudí bolestivejšia ako strata milovaného človeka?

Zveril sa vám niekto z vašich priateľov, že strata psa bola pre neho bolestivejšia ako strata člena rodiny? Alebo ste to možno práve zažili na vlastnej koži.

V našej spoločnosti sa rozvíja pocit hanby za naše pocity. Výskum však naznačuje, že strata psa môže byť oveľa bolestivejšia, než si mnohí ľudia myslia.
Keď musel byť náš pes Czarek uspaný kvôli postupujúcej rakovine, môjho otca to veľmi zasiahlo. Pamätám si, ako cestou z práce zaparkoval auto pred domom a sedel tam, nemal silu prekročiť prah bytu. Vedel, že hneď ako vstúpi, nikto mu nebude skákať po nohách a žiadať, aby ho pohladil. Nikto by sa nepocikal od šťastia (doslova!). Zrazu stratil priateľa, niekoho, s kým mohol ísť na „mužnú prechádzku“. Keď som sa o niekoľko rokov neskôr počas rodinného pohrebu neudržal na nohách, pomohol mi otec. Objal ma a bol tu pre mňa. Vtedy som nechápala, že človek môže tak ťažko prežívať stratu psa. Teraz článok v Business Insider osvetľuje skutočnosť, že v skutočnosti môže byť starý pes bolestivejší ako strata člena rodiny. A je to úplne normálne.

Veľmi dôležitým argumentom je, že keď nám zomrie pes, nemáme žiadne rituály, ktoré by nám pomohli prekonať túto stratu. Žiadne pohreby sa nekonajú. Priatelia z práce nám nepovedia, aby sme si vzali pár dní voľna. Nemáme príležitostnú dovolenku. Prejav smútku sa zdá byť nevhodný. Väčšina ľudí očakáva, že sa okamžite pohneme ďalej. Podľa výskumov to môže byť jeden z faktorov, ktoré prehlbujú náš smútok.

Psy zohrávajú veľmi dôležitú úlohu aj v živote svojich majiteľov. Ráno nás budia a vždy sú tu pre nás. Vždy je pripravený hrať sa alebo nás pohladkať. Sú nepochybne najväčším priateľom človeka. Existuje dokonca príslovie: „Chcel by som byť takým človekom, za akého ma považuje môj pes.“ Podľa psychológov nám psy poskytujú bezpodmienečnú lásku. Po strate domáceho maznáčika pociťujeme prázdnotu. Časť nášho života a každodenných rituálov sa zrazu vytratí.

Svojich blízkych často oslovujeme výrazmi, ktoré by sme mohli používať pre svojich domácich miláčikov. „Medvedík“ a „mačka“ sú klasické príklady. Podľa psychológov to dokazuje, akú veľkú úlohu zohrávajú zvieratá v našich životoch. Veď ich často považujeme za súčasť rodiny. Strata milovaného domáceho maznáčika znamená stratu niečoho viac ako „len psa“. Je to strata bezpodmienečnej lásky, najlepšieho priateľa, spoločníka. Preto sa nehanbime za to, že prežívame smútok.

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com