Prečítanie vám zaberie len 2 minúty, takto rozpoznáte príznaky mŕtvice! Môžete nimi zachrániť život vášmu blízkemu

Ingríd si spolu s rodinou a blízkymi priateľmi užívala príjemný večer. Grilovali spolu na záhrade. Všade vládla príjemná atmosféra domova. Odrazu sa však Ingríd pošmykla a spadla. Jej manžel sa preľakol a okamžite chcel zavolať záchranku. Jeho žena to však odmietla so slovami, že o nič nejde a niečo také sa predsa stáva. Údajne boli na vine jej nové topánky, ktoré ešte nemala čas poriadne rozchodiť.

Po tomto incidente však bola bledá a mierne sa triasla, čo bolo v teplom počasí zvláštne. Jej manžel František ju opatrne podoprel a odviedol k stolu s jedlom. Mal o ňu obavy, no ona tvrdila, že sa po páde nachádza len v miernom šoku. Neskôr sa upokojila a zvyšok večera prebehol v príjemnej nálade.

Neskoro v noci volal František blízkym a priateľom, že Ingríd bola hospitalizovaná a o 23:00 zomrela. Táto spáva všetkými hlboko otriasla. Žena, ktorá ešte pred pár hodinami spokojne jedla večeru a zabávala sa, bola odrazu na druhom svete.

Neskôr sa potvrdilo, že pri páde utrpela mozgovú mŕtvicu. Stačilo však málo a mohla ešte žiť. Keby jej priatelia boli dostatočne dobre informovaní o príznakoch mŕtvice, mohli ju ešte zachrániť. Niektorí ľudia nezomrú ihneď. Stáva sa, že ostanú odkázaní na pomoc blízkych s vedomím, že sú v beznádejnej situácii.

Neurológovia tvrdia, že pokiaľ sa pacient najneskôr do troch hodín od mŕtvice dostane do nemocnice, je možné ho zachrániť. Je dôležité preto poznať príznaky tejto neočakávanej porážky a vedieť postihnutého čo najskôr dopraviť na pohotovosť a zabezpečiť mu odborné vyšetrenie.

Postup na rozpoznanie je veľmi jednoduchý a nezaberie viac ako dve minúty. Jedná sa čisto o prevenciu. 

 

Skladá sa zo štyroch metód:

1, Poprosíte ho, aby sa zasmial. (Čo nebude schopný urobiť, ak má mŕtvicu.)

2, Poprosíte, aby postihnutý povedal nejakú jednoduchú vetu. ( napríklad: Dnes je ale pekné počasie.)

3, Spýtate sa ho, či by mohol zodvihnúť obidve ruky. (Postihnutému to nepôjde, alebo len s veľkými ťažkosťami.)

4, Nakoniec mu poviete, nech vyplazí jazyk. (Pokiaľ je jeho jazyk zakrivený a krúti sa zo strany na stranu, je to príznak mŕtvice.)

 

Pokiaľ sa nejaký z týchto štyroch bodov vyskytne na postihnutom, treba okamžite volať sanitku. Kardiológovia odporúčajú, aby ste o týchto znakoch informovali aj svojich známych, nakoľko nikdy neviete, kedy sa niečo takéto môže prihodiť. Napríklad zdieľaním tohto článku možno niekomu zachránite život.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ: hellodoktor.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com