Ukrajina na poslednom kole rokovaní s Ruskom navrhla prijať neutrálny štatút výmenou za bezpečnostné záruky, čo znamená, že sa nezapojí do vojenských aliancií ani nebude hostiť vojenské základne, uviedli v utorok ukrajinskí vyjednávači.
Návrhy by zahŕňali aj 15-ročné konzultačné obdobie o štatúte anektovaného Krymu a mohli by vstúpiť do platnosti len v prípade úplného prímeria, uviedli vyjednávači novinárom v Istanbule.
Stretnutie prezidentov oboch krajín by sa mohlo uskutočniť po utorkovom stretnutí ruských a ukrajinských vyjednávačov v Istanbule, uviedol vedúci ukrajinskej delegácie Mychajlo Podoljak. Ruský vyjednávač označil rozhovory za konštruktívne. Povedal, že jeho krajina obmedzí útoky na Kyjev a Černihiv.
Vedúci ruskej delegácie Vladimir Medinskij pre agentúru TASS povedal: „Rokovania s ukrajinskou stranou sa skončili. Rozhovory boli konštruktívne.“ Dodal, že Rusko počas rozhovorov podniklo dva kroky smerom k Ukrajine s cieľom znížiť napätie.
Rusko sa rozhodlo radikálne obmedziť bojové operácie smerom na Kyjev a Černihiv, povedal Medinskij podľa denníka Ukrajinska pravda. Podľa ruského vyjednávača sa útoky na Kyjev obmedzia preto, „aby sa vytvorili podmienky pre normálnu prácu, pretože rozhodnutia sa budú prijímať tam“.
Medzitým boli ruské jednotky v posledných dňoch vytlačené z Kyjeva.
Ukrajina prišla s návrhom na bezpečnostné záruky. Tie majú byť silnejšie ako tie, ktoré sú stanovené v článku 5 Washingtonskej zmluvy o NATO. Ak bude Ukrajina napadnutá a diplomacia zlyhá, signatári musia poskytnúť vojenskú pomoc a „dokonca uzavrieť vzdušný priestor“, uviedol Kyiv Independent.
Ak budú tieto záruky fungovať, Kyjev bude súhlasiť s neutralitou. Najprv však musí nastať prímerie.
„Implementácia zmluvy bude prebiehať nasledovne: najprv sa uskutoční referendum, v ktorom sa všetci občania Ukrajiny vyjadria k dohode. Potom prebehne ratifikácia v parlamentoch,“ povedal Podoljak podľa denníka Ukrajinska pravda.
Podľa neho je potrebná podpora spoločnosti. Neutralita bez referenda nie je možná, pretože členstvo v NATO je zakotvené v ústave.
Otázka Krymu by sa riešila v budúcnosti, 15 rokov by platil status quo, ale počas tohto obdobia by sa diskutovalo o budúcom štatúte Krymu a Sevastopola.
Rusko potvrdilo, že dostalo jasne formulované návrhy. „Ukrajina nám predložila na posúdenie jasne formulované návrhy, ktoré by sa mali do zmluvy zapracovať. Tieto návrhy budú zvážené a predložené prezidentovi v blízkej budúcnosti,“ povedal Medinsky.
— Dingus Magnus (@dingus_magnus) March 29, 2022
https://twitter.com/zhannakuchvara/status/1508783184154185733?s=20&t=8bM-dkIh5XA-V14PN9o8gA
zdroj: reuters, tass.com, pravda.com.ua