PRÁVE SA STALO! Po páde visutého mosta zahynulo najmenej 132 ľudí!

Počet obetí zrútenia visutého mosta v Indii v pondelok stúpol na 134, pričom mnohé z nich sú deti.Úrady začali trestné stíhanie v súvislosti s jednou z najsmrteľnejších nehôd v krajine za posledných 10 rokov.

Na záberoch z obdobia tesne pred zrútením bolo vidieť skupinu mladých mužov, ktorí si robili fotografie, zatiaľ čo iní sa snažili rozhýbať most predtým, ako sa zrútili do rieky, keď povolili laná, ktoré ho držali pohromade.

Lávka z koloniálnej éry ponad rieku Machchhu v centre mesta Morbi bola plná turistov, ktorí si užívali sviatočné oslavy, keď sa v nedeľu večer zrútila a strhla ľudí asi 10 metrov do rieky

Približne 400 ľudí si kúpilo lístky na most, aby mohli osláviť sviatky Diwali a Chhath Puja, necelý týždeň po tom, čo bol most po rekonštrukcii znovu otvorený.

Podľa zoznamu zosnulých, ktorý poskytla agentúra Reuters, bolo približne 35 obetí mladších ako 14 rokov. Do rána sa podarilo zachrániť približne 170 ľudí.

„Ľudia po nehode viseli z mosta, ale keď sa zrútil, pošmykli sa a spadli do rieky,“ povedal očitý svedok Raju, ktorý uviedol len jedno meno. „Celú noc som nemohol spať, pretože som pomáhal pri záchrannej akcii. Do nemocnice som priviezol veľa detí.“

Vysoký vládny predstaviteľ NK Muchhar uviedol, že počet obetí stúpol na 134. Ďalší úradník na mieste uviedol, že bahnité vody rieky sťažujú záchranné práce a že pod zvyškami mosta môžu byť uväznení ľudia.

Polícia zaregistrovala trestné konanie proti nemenovaným osobám zodpovedným za rekonštrukciu, údržbu a správu mosta. Vláda vytvorila päťčlenný tím na vyšetrenie nešťastia.

Skupina Oreva so sídlom v Gudžaráte, ktorá vyrába elektrické spotrebiče a je známa svojimi hodinami Ajanta, bola 15 rokov poverená údržbou mosta, uviedol Sandeepsinh Zala, riaditeľ obce Morbi.

„Nedali nám žiadnu informáciu o tom, že by most znovu otvorili,“ povedal Zala. „Nevydali sme im žiadne osvedčenie o spôsobilosti.“

Jayrajsinh Jadeja, miestny zákonodarca zo strany Bharatiya Janata premiéra Narendra Modiho, obvinil Orevu z predaja lístkov bez obmedzení a uviedol, že k zrúteniu mosta viedlo preplnenie.

Podľa jeho slov most predtým udržiavala miestna samospráva, ktorá obmedzila počet ľudí na moste na 20 naraz.

Hovorca spoločnosti Oreva neodpovedal na telefonáty a textové správy agentúry Reuters.

Noviny Indian Express citovali hovorcu spoločnosti Oreva: „Zatiaľ čo čakáme na ďalšie informácie, na prvý pohľad sa most zrútil, pretože sa ho príliš veľa ľudí v strednej časti mosta snažilo preklopiť z jednej strany na druhú.“

Premiér Naréndra Módí, bývalý hlavný minister Gudžarátu, vyjadril sústrasť rodinám obetí.

„V tejto hodine smútku je vláda v každom ohľade s pozostalými rodinami,“ povedal. „Gudžarátska vláda od včera vykonáva pomocné a záchranné operácie. Aj ústredná vláda poskytuje vláde štátu všetku pomoc.“

Most pre peších je široký 1,25 m a preklenuje 233 m, čím spája pamiatkový hotel Darbargadh Palace a mesto. Bol postavený v roku 1877, keď bola India britskou kolóniou.

Opoziční politici uviedli, že katastrofa odhalila nedostatočný dohľad nad infraštruktúrou v krajine.

 

 

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com