PRÁVE SA STALO! Pád lavíny vo Veľkej Studenej doline: Strhnutí boli viacerí horolezci!

Dňa 12.04.2022 krátko pred poludním došlo v masíve Slavkovského štítu k pádu lavíny cez Veverkov ľadopád, ktorá so sebou strhla horolezcov nalezených v ľadopáde.

Na mieste sa v tom čase nachádzala aj skupina záchranárov HZS. Okamžite začali s prehľadávaním lavinišťa. Našťastie, aj keď lavína zasiahla viacerých lezcov, ani jedného masa snehu úplne nezasypala a zranenia utrpel len jeden z nich. Horskí záchranári lezcovi s podozrením na poranenie hlavy, chrbtice a ďalšími mnohopočetnými poraneniami poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a transportovali ho na bezpečnejšie miesto, keďže stále pretrvávalo nebezpečenstvo uvoľnenia ďalších lavín.

O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS. Pomocou palubného žeriava bol na mieste spustený lekár. Po nevyhnutných úkonoch bol zranený spolu s lekárom evakuovaný z terénu, pri medzipristátí na heliporte v Starom Smokovci preložený na palubu a letecky transportovaný do nemocnice v Poprade. Ešte počas odovzdávania pacienta leteckými záchranármi v nemocnici, bola HZS opäť požiadaná o pomoc z oblasti Patrie.

Slovenský skialpinista si počas lyžovania v žľabe zo Sedla nad Skokom, spadajúcom do Mlynickej doliny, spôsobil úraz ramena. Do tretice potreboval popoludní pomoc aj slovenský skialpinista v Litvorovej doline, s úrazom kolena. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch o súčinnosť boli požiadaní leteckí záchranári.

zdroj: Horská záchranná služba 

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com