PRÁVE SA STALO! Najmenej pätnásť obetí si vyžiadala silná povodňová vlna! Sú medzi nimi aj deti!

Počet obetí na východe štátu Kentucky stúpol v piatok na 15, keď sa povodne prehnali cez domy, podmyli cesty a vytlačili vodné toky z brehov, uviedol guvernér Andy Beshear a varoval, že sa očakávajú ďalšie obete.

Národná garda a štátna polícia použili vrtuľníky a člny na záchranu desiatok ľudí z domov a vozidiel vo východnom regióne Kentucky, kde sa ťaží uhlie. Videozáznamy z miestnych médií ukazovali, ako záplavy dosahujú strechy domov a menia cesty na rieky.

„Stratili sme najmenej 15 obyvateľov Kentucky, hoci toto číslo ešte porastie, pravdepodobne viac ako dvojnásobne a bude medzi nimi aj niekoľko detí.“ povedal Beshear vo videu zverejnenom na Twitteri a dodal, že bez prúdu je 23 000 domácností a podnikov.

Táto situácia pokračuje. Stále sme v režime pátrania a záchrany,“ povedal Beshear. „Bude to niekoľko náročných dní. Bude to dlhá obnova. Sme dostatočne odolní. Zvládneme to.“

V Garrette v Kentucky, baníckom mestečku vzdialenom asi 125 míľ (201 km) východne od Lexingtonu, sa hnedá záplavová voda valila obchodnou ulicou a opierala sa o výklady obchodov, ukázali videozáznamy. Záchranné člny prevážali ľudí v záchranných vestách po zaplavenej ulici, okolo vrchov vozidiel, ktoré sa predierali cez vysokú vodu.

„Všetko je preč,“ povedala obyvateľka Garrettu Rachel Pattonová televízii WCHS-TV a rozplakala sa. „Museli sme vyplávať a bola nám zima. Mala som to nad hlavou. Bolo to desivé.“

Varovania a povodňové výstrahy zostali v platnosti počas celého dňa pre východnú polovicu štátu, ako aj severovýchodné Tennessee a západnú Západnú Virgíniu, kde sa očakáva, že ďalšie zrážky rozvodnia vodné toky, ktoré už teraz výrazne prekračujú povodňové stupne, uviedla Národná meteorologická služba.

Očakáva sa, že rieky v celom regióne budú v piatok a počas celého víkendu stúpať, pričom riziko nebezpečnejších prívalových povodní zostáva možné aj počas dňa, uviedla meteorologická služba.

zdroj: reuters.com

 

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com