PRÁVE SA STALO: Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou sa práve skončili. Takýto je výsledok…

Predpokladá sa, že Rusko sa s Ukrajinou dohodlo na humanitárnom koridore a možnom dočasnom prímerí.

Zástupca ukrajinskej delegácie povedal, že druhé kolo rokovania s Ruskom o prímerí neviedlo k výsledkom, v aké Kyjev dúfal. Obe strany sa dohodli na vytvorení humanitárnych koridorov pre evakuáciu civilného obyvateľstva a ďalšom stretnutí.

„Bohužiaľ, neodchádzame s výsledkami, s akými sme počítali,“ povedal poradca ukrajinského prezidenta Michaylo Podoľak.

Tretie kolo rusko-ukrajinských rozhovorov sa plánuje uskutočniť čo najskôr.

Ukrajina hlási mŕtvych po leteckých útokoch v rôznych častiach krajiny. Napriek niekoľkým výbuchom v Kyjeve nič nenasvedčuje tomu, že by Rusi boli blízko k dobytiu hlavného mesta. Plavidlá smerujú k Odese a zrejme sa pripravujú na vylodenie. Miestni obyvatelia ich chcú „privítať“ zápalnými fľašami. Druhé kolo rokovaní o prímerí sa začalo vo štvrtok popoludní. Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusi bojujú proti neonacistom na Ukrajine.

Tlačová agentúra Unian informovala, že Kyjevom v noci na štvrtok otriasli najmenej štyri silné výbuchy. Podľa RBK Ukrajina sa v hlavnom meste, ako aj v Žitomíre, Ľvove, Lucku a Ivano-Frankovsku na západe krajiny rozozvučal letecký poplach.

Na Ukrajinu dorazili prví zahraniční dobrovoľníci ochotní bojovať po boku miestnych obyvateľov. Rusi uviedli, že sa im už podarilo dobyť mesto Cherson. Miestny starosta s nimi už rokoval. Podľa Ukrajincov už armáda okupantov stratila deväťtisíc vojakov, medzi nimi aj vysokopostaveného generálmajora Andreja Suchoveckého.

Štyri ruské lode smerujú k Odese. Kyjev tvrdí, že sa pripravujú na pristátie. „Najnebezpečnejším cieľom dnešného dňa je Odesa,“ povedal podľa agentúry Ukrinform šéf ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov. Zrejme reagoval na informácie o chystanom ruskom vylodení v prístavnom meste. „Útočníci však nečakajú na kvety, ale na oheň, barikády a molotovy. Odesa je Ukrajina!“ dodal.

Ropný gigant Lukoil vyzval na ukončenie vojny. Stala sa prvou veľkou ruskou spoločnosťou, ktorá sa postavila proti invázii, informuje agentúra AFP.

zdroj: bbc.com, unian.ua

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com