PRÁVE SA STALO! Bombový útok v mešite. Najmenej 32 osôb zahynulo a viac ako 140 utrpelo zranenia!

Pri samovražednom bombovom útoku v preplnenej mešite v pakistanskom Pešávare zahynulo v pondelok najmenej 32 ľudí, pričom išlo o posledný útok zameraný na políciu v tomto severozápadnom meste, kde sú islamskí militanti stále aktívni.

Predstavitelia nemocníc uviedli, že najmenej 147 ľudí bolo zranených, pričom mnohí z nich sú v kritickom stave.

Premiér Šebaz Šaríf označil výbuch za samovražedný útok. V mešite bolo najmenej 260 ľudí, dodal policajný predstaviteľ Sikandar Chán.

K bombovému útoku, ktorý sa odohral v mešite počas poludňajších modlitieb a spôsobil zrútenie steny na veriacich, sa zatiaľ nikto neprihlásil. Budova sa nachádza vo vnútri vysoko opevneného komplexu, v ktorom sídli aj provinčné policajné oddelenie a protiteroristické oddelenie.

„Dostali sme informáciu, že terorista stál v prvom rade,“ povedal minister obrany Khawaja Asif pre televíziu Geo TV.

Na záberoch vládnej televízie PTV bolo vidieť, ako polícia a obyvatelia odstraňujú trosky z miesta výbuchu a na pleciach nesú zranených ľudí.

Tento útok bol najhorším v meste od marca minulého roka, keď pri samovražednom bombovom útoku v šiitskej moslimskej mešite počas piatkových modlitieb zahynulo najmenej 58 ľudí a takmer 200 bolo zranených. K zodpovednosti za tento bombový útok sa prihlásili bojovníci Islamského štátu.

Pešvár, ktorý sa nachádza na okraji pakistanských kmeňových okresov hraničiacich s Afganistanom, je častým terčom útokov militantných skupín vrátane pakistanského Talibanu.

Táto skupina známa ako Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP) zastrešuje sunnitské a sektárske islamistické skupiny, ktoré chcú zvrhnúť vládu a nahradiť ju vlastnou značkou islamskej vlády.

TTP zintenzívnila útoky, odkedy minulý rok ukončila tzv. mierovú dohodu s pakistanskou vládou, ktorú sprostredkoval afganský Taliban.

TTP v posledných mesiacoch často organizuje útoky zamerané na políciu. V decembri islamistickí militanti obsadili protiteroristické centrum na severozápade krajiny a vzali rukojemníkov, ktorí mali vyjednávať s vládnymi orgánmi.

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com