POZOR: Zmutovaný vírus, ktorý sa šíri z Anglicka, je už aktuálne aj na Slovensku! Nakazené sú deti! Anglicko ďalší LOCKODOWN!

Na Slovensku potvrdili nový variant kmeňa koronavírusu COVID-19, ktorý sa šíri z južných oblastí Anglicka. Na sociálnej sieti to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že tento takzvaný anglický kmeň sa podarilo identifikovať už v prvých skúmaných vzorkách z okresu Michalovce.

Podľa APA nový variant koronavírusu našli u piatich osôb, pričom dvaja infikovaní sú zo Slovenska – dvaja chlapci, ktorí sú súrodenci vo veku deväť a desať rokov, ktoré boli testované na letisku a okamžite izolované.

Mutácia vírusu bola zistená aj u 12-ročného dievčaťa z Rakúska. Bola so svojou rodinou vo Veľkej Británii a 18. decembra sa vrátila do Rakúska.

Medzi sviatkami intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi poskytli Biomedicínskemu centru Slovenskej akadémie vied prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu. „Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce sa podarilo tímu Borisa Klempu v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského identifikovať tzv. anglický kmeň,“ povedal minister Marek Krajčí


Nový kmeň má podľa zistení o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus, u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož. „Jeho šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia nového variantu je v porovnaní s pôvodným vírusom nezmenená,“ poznamenal Krajčí.

Minister ešte pred vianočnými sviatkami predpokladal, že nová mutácia koronavírusu je už pravdepodobne aj na Slovensku, a to vzhľadom na nemalú časť obyvateľov, ktorí pendlujú medzi Veľkou Britániou a Slovenskom. Na Slovensku od 21. decembra platí povinná karanténa pre všetkých občanov, ktorí prichádzajú na Slovensko z Veľkej Británie.

Zmutovaný COVID-19 sa rýchlo šíri, Johnson oznámil tretí lockdown

Britský premiér Boris Johnson oznámil v pondelok večer nový celoplošný lockdown v Anglicku. Ľudí požiadal, aby avizované opatrenia dodržiavali už od tohto večera, hoci parlament ich bude schvaľovať v stredu.

Očakáva sa, že v poradí tretí takýto lockdown potrvá najmenej do polovice februára v rámci boja proti novému rýchlejšie sa šíriacemu variantu koronavírusu.

Johnson v televíznom vystúpení vyhlásil, že krajina je v „kritickom momente“, keď počty nových prípadov nákazy rýchlo narastajú vo všetkých jej častiach. Pripomenul, že tamojšie nemocnice sú pod najväčším tlakom od začiatku pandémie.

Nový variant koronavírusu sa šíri „frustrujúcou a alarmujúcou“ rýchlosťou, uviedol tiež Johnson, čo podľa jeho slov znamená, že „je oveľa, oveľa pravdepodobnejšie, že sa ním nakazíte“. Ľudí preto vyzval, aby „zostali doma“, uviedla televízia Sky News.

V pondelok bolo v Anglicku v nemocniciach 26.626 pacientov s ochorením COVID-19, čo je o vyše 30 percent viac ako pred týždňom a o 40 percent nad maximom z prvej vlny pandémie na jar minulého roka.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com