POZOR, ZMENA! Po príchode z rizikových krajín bude od 8. februára nutné absolvovať 14-dňovú izoláciu

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje, že 14-dňová izolácia s RT-PCR testovaním najskôr na ôsmy deň sa bude uplatňovať aj v prípade úzkych kontaktov pozitívne testovaných osôb.

BRATISLAVA 6. februára (SITA) – Po príchode z rizikových krajín bude po novom nutné absolvovať nie desaťdňovú, ale 14-dňovú izoláciu. Osoba bude po novom testovaná RT-PCR metódou nie na piaty, ale na ôsmy deň po príchode. Uvádza sa to vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorá je v platnosti od pondelka 8. februára. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Ako ďalej priblížila, osoby, ktoré v ostatných 14 dňoch navštívili výlučne krajiny Európskej únie (EÚ), Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko a nepreukážu sa negatívnym RT-PCR testom vykonaným mimo územia SR nie starším ako 72 hodín, v prípade ČR a Rakúska môže ísť aj o negatívny antigénový test nie starší ako 72 hodín, musia ísť do domácej izolácie. Osoba bude najskôr na ôsmy deň testovaná a v prípade obdržania negatívneho výsledku testu sa izolácia končí. V prípade, že sa osoba na testovaní nezúčastnila a má bezpríznakový priebeh izolácie, tá sa jej končí po 14 dňoch. Deti do desať rokov rokov nemusia byť otestované, izolácia im skončí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.

Osoby, ktoré v ostatných 14 dňoch navštívili iné, ako vyššie uvedené krajiny, musia ísť do domácej izolácie a najskôr na ôsmy deň podstúpiť testovanie RT-PCR metódou. Osoby ukončujú izoláciu iba obdržaním negatívneho výsledku testu. Nie je možné ju ukončiť bez testovania a ani jej predísť predložením negatívneho výsledku testu na COVID-19.

ÚVZ SR zároveň upozorňuje, že 14-dňová izolácia s RT-PCR testovaním najskôr na ôsmy deň sa bude uplatňovať aj v prípade úzkych kontaktov pozitívne testovaných osôb. Štrnásť dní sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Táto lehota platí aj v prípade, že výsledok testu je negatívny, a to z dôvodu, že u osôb sa môžu prejaviť klinické príznaky. Izoláciu v dĺžke 14 dní je potrebné dodržať aj v prípade, že osoby sú bezpríznakové a bez testovania. Ak sa u nich klinické príznaky prejavia, o termíne ukončenia karantény rozhoduje ošetrujúci lekár.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com