POZOR! Z trhu sťahujú liek na liečbu vysokého krvného tlaku. Do balení omylom dali tablety na alergiu

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje liek Losartan Zentiva z trhu. Konkrétne ide o Losartan Zentiva 50 mg filmom obalené tablety 30×50 mg a Losartan Zentiva 50 mg filmom obalené tablety 90×50 mg. Z trhu sa sťahuje len šarža číslo 2140420.

Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

„Dôvodom stiahnutia lieku z trhu je zámena blistrov v balení lieku. Zistilo sa, že v balení lieku Losartan Zentiva sa nachádzal liek Zodac s účinnou látkou cetirizin určený pre ruský trh. Pravdepodobne z dôvodu nesprávneho nastavenia vo výrobe došlo k zámene blistrov v baleniach lieku Losartan Zentiva, keďže spoločnosť Zentiva vo svojom výrobnom zariadení vyrába oba lieky. Takáto situácia je veľmi zriedkavá a boli prijaté potrebné kroky na ochranu zdravia pacientov,“ uviedla Jurkemíková.

Vzhľadom k tomu, že ide o zámenu účinnej látky losartanu za cetirizin, hrozí pacientom v prípade zámeny lieku riziko neliečenia pôvodného ochorenia vysokého krvného tlaku, ako aj možného výskytu nežiaducich účinkov po podaní úplne rozdielnej účinnej látky určenej na liečbu iného ochorenia.

Losartan patrí do skupiny liekov známych ako antagonisty receptora angiotenzínu II. Liek sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku (hypertenzie) u dospelých a detí od 6 rokov, na ochranu obličiek u niektorých hypertenzných pacientov, na liečbu pacientov s chronickým srdcovým zlyhaním a u pacientov s vysokým krvným tlakom a zhrubnutím ľavej srdcovej komory na prevenciu vzniku cievnej mozgovej príhody.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com