POZOR! V tomto jogurte sa našiel rakovinotvorný pesticíd, výrobca ho sťahuje z trhu!

Spoločnosť Lactalis CZ, materská spoločnosť mliekarní Kunín a Klatovy, sťahuje z trhu 385 000 mliečnych dezertov Kunín Pohár, ktoré obsahujú stopy pesticídu etylénoxidu, ktorý nie je v EÚ povolený. Výrobok predávajú rôzni predajcovia. Spotrebitelia, ktorí majú výrobok doma, by ho nemali konzumovať; môžu ho vrátiť v mieste nákupu.

Mliečne dezerty s hmotnosťou 150 gramov sa dodávajú v príchutiach čokoláda, jahoda, čučoriedka a marhuľa. Dátumy spotreby výrobkov sú 21., 22., 23., 27., 28. alebo 29. júla 2021. Výrobca stiahol výrobky z trhu, výrobky s inými dátumami spotreby sa nestiahli.

„Etylénoxid sa v niektorých tretích krajinách používa na reguláciu dozrievania, a to je pravdepodobne dôvod, prečo sa jeho malé množstvo našlo v doplnkovej látke Flanogen, ktorá sa dostala na trh EÚ a následne sa použila pri výrobe predmetného mliečneho výrobku,“ uviedol Petr Vorlíček, hovorca Štátnej veterinárnej správy. Veterinári dostali informácie o pesticíde v doplnkovej látke prostredníctvom systému rýchleho varovania RASFF.

Etylénoxid je reaktívna plynná látka s mutagénnymi a karcinogénnymi účinkami, ktorej žiadne množstvo nie je pre človeka bezpečné. V niektorých krajinách sa používa ako pesticíd na kontrolu dozrievania niektorých rastlinných komodít, ale v Európskej únii nie je povolený.

zdroj: Státní veterinární správa CZ

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com