POZOR! Radšej si skontrolujte vodičák: Aj keď na ňom nemáte dátum platnosti, nemôžete jazdiť donekonečna!

Zdieľajte článok na

Na Slovensku ľudia v súčasnosti používajú 5 rôznych kartičiek vodičského oprávnenia. Novšie sa vydávajú na 15 rokov, tie staršie majú neobmedzenú platnosť. Po novom je to však úplne inak!

 

Nikto si do auta nesadá bez vodičáku, málokto však v hlave drží, dokedy ho má platný. Ak vás zastaví policajt a vy ste si vodičák zabudli doma, môžete na mieste dostať blokovú pokutu do 50 eur, v rozkaznom konaní až do výšky 100 eur.

Na Slovensku je momentálne v obehu 5 druhov kartičiek. Každú policajti vydávali v inom časovom období. S neobmedzenou platnosťou sú vodičáky, ktoré vydali do 19. januára 2013. Od tohto času už majú všetky preukazy platnosť 15 rokov.

Ak máte vodičák staršieho dáta, teda spred januára 2013, na kartičke ešte nemusíte mať dátum skončenia platnosti vodičského preukazu. Avšak, pozor! Ani tieto vodičáky neplatia neobmedzene.

Platnosť vodičských preukazov, ktoré sa vydávali od 1. januára 1993 do 18.januára 2013, skončí 31. decembra 2032. Je to kvôli zosúladeniu pravidiel v členských krajinách EÚ.

„Uvedená obmedzená platnosť súvisí s európskou legislatívou, Smernica o vodičských preukazoch, ktorá je prebratá v zákone o cestnej premávke,“informuje hovorkyňa polície Denisa Baloghová.

Vodiči, ktorí o tom nemajú tušenie, sa nemusia ničoho obávať. „Samozrejme verejnosť budeme včas informovať,“ ubezpečila Baloghová.

 

Povinná návšteva u lekára

Navštíviť lekára musia aj ľudia nad 65 rokov, ktorí chcú ďalej jazdiť. Povolenie dostanú maximálne na 5 rokov. “Ide o komplexné vyšetrenie vrátane orientačného vyšetrenia sluchu, zrakovej ostrosti, zorného poľa, rovnováhy a orientačného neurologického vyšetrenia. Posudzujúci lekár ale môže požiadať o ďalšie odborné vyšetrenia,” povedal policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Ak posudzujúci lekár uvedie zmeny zdravotného stavu osoby, môže nariadiť pravidelnú lekársku prehliadku aj skôr, napríklad aj každý rok.

Dôležité je vedieť, že ešte pred uplynutím doby platnosti vodičského preukazu, si musí ísť jeho držiteľ po lekárske potvrdenie a na políciu požiadať o jeho výmenu. V prípade, že už nebude chcieť jazdiť, túto povinnosť nemá.


Zdieľajte článok na

You Might Also Like