POZOR! Od dnes platia nové pravidlá pre jednotlivé okresy. Zverejnil ich rezort zdravotníctva

Rezort zdravotníctva zverejnil aktuálne pravidlá na zastavenie šírenia koronavírusu, zmeny sú platné od pondelka 15. februára.

V 15 čiernych okresoch nemôžu byť otvorené školy, pobyt v prírode je povolený len v rámci okresu. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) pripravilo sumár praktických informácií s pravidlami, ktoré platia od dnešného dňa pre jednotlivé okresy. Pravidlá sú odrazom epidemickej situácie každého okresu individuálne. Podľa celonárodných kritérií COVID automatu aktuálne platí pre Slovensko štvrtý stupeň varovania, čierna farba. Avšak pre určité nevyhnutné aktivity, ktoré tvoria výnimky zo zákazu vychádzania pre určenie intervalu testovania, sú konkrétne okresy rozdelené na základe regionálnych indikátorov do nižších stupňov. Alert systém COVID automatu podľa aktuálnej epidemickej situácie v nich určuje v jednotlivých častiach Slovenska od pondelka 15. februára nasledovné pravidlá.

Čierna farba, čiže IV. stupeň varovania COVID automatu sa týka okresov Partizánske, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava a Žiar nad Hronom. V súvislosti s rizikom šírenia sa nového kmeňa koronavírusu sa odporúča školy ponechať zatvorené. Okrem iného platí, že do práce sa môže ísť iba s negatívnym testom nie starším ako sedem dní, je zakázaný vstup aj výstup z okresu, prechádzka v prírode je povolená len v rámci okresu, a to aj bez potreby preukazovania sa negatívnym testom.

Bordovú farba COVID automatu, teda III. stupeň varovania majú všetky okresy, ktoré nie sú v čiernej ani červenej farbe. Školy sú otvorené iba na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Na cestu do práce potrebujú občania negatívny test nie starší ako sedem dní, s negatívnym testom môžu cestovať aj do prírody v inom okrese.

Okresy Bardejov, Senec, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Skalica, Gelnica, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník majú s II. stupňom varovania červenú farbu COVID automatu. Školy taktiež môžu byť otvorené, do práce je potrebný negatívny test nie starší ako 14 dní, na cestu do prírody v inom okrese je potrebný 7-dňový negatívny výsledok testu.

Všetky ďalšie nariadenia zostávajú v platnosti v celej krajine.

Zaradenie okresov na základe epidemickej situácie prehodnocuje na týždennej báze Inštitút zdravotných analýz v súčinnosti s Konzíliom odborníkov a jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva. O tom, do ktorého stupňa varovania COVID automatu budú nasledujúci týždeň tie-ktoré okresy na základe určených kritérií zaradené, informuje pravidelne minister zdravotníctva SR Marek Krajčí v utorky. Nové pravidlá pre okresy následne začínajú platiť vždy od nasledujúceho pondelka.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com