Pozor na tichého nebezpečného zabijaka! Nedajte mu šancu aby Vám ublížil! Obetí pribúda!

Radi by sme sa s vami podelili o krátky film Patryka Gerca. Muž varuje ľudí pred oxidom uhoľnatým. Nemá špecifický zápach a nie je ho vidieť – preto sa mu hovorí tichý zabijak. Zabíja rýchlo a nikto si to ani nevšimne. Aký vplyv má oxid uhoľnatý na ľudský organizmus?

Človek je jednoducho „uškrtený“. Dochádza k hypoxii (v bunkách chýba kyslík), pretože oxid uhoľnatý sa ľahšie viaže na hemoglobín ako kyslík. Nedostatkom kyslíka trpí celé telo a nervový systém a človek v krátkom čase zomiera. K otrave môže dôjsť všade tam, kde je prívod plynu alebo kde sa používa plynové vykurovanie. Aj obyčajný krb môže byť nebezpečný…

Oxid uhoľnatý nemá žiadny zápach ani špecifickú farbu, ale naše telo naň reaguje! Okamžite privolajte pomoc, otvorte okná a opustite priestor, ak trpíte:

– mierna alebo dokonca silná bolesť hlavy (objavuje sa približne po hodine)
– závraty alebo vracanie
– slabosť a pocit zmätku
– nepravidelný srdcový tep

Viditeľným znakom je aj začervenaná pokožka – znamená to, že koncentrácia oxidu uhoľnatého je príliš vysoká. Pri vysokých koncentráciách nastáva smrť do 20 minút.

Ako sa chrániť pred tichým zabijakom? Najlepším riešením je investovať do detektorov plynu a pravidelného vetrania. Najnebezpečnejším miestom je kúpeľňa! Aj domáce zviera môže pomôcť… napríklad mačka okamžite vycíti, že niečo nie je v poriadku.

Oxid uhoľnatý (mimo odborných kontextov alebo staršie (t.j. do začiatku 80. rokov 20. stor.) odborne: kysličník uhoľnatý je bezfarebný plyn bez chuti a zápachu, je ľahší ako vzduch, nedráždivý. Vo vode je málo rozpustný. Je obsiahnutý vo svietiplyne, v generátorovom a vo vodnom plyne. Má silné redukčné vlastnosti, pri vysokej teplote odčerpáva kyslík viazaný v oxidoch kovov. V prírode je prítomný v nepatrnom množstve v atmosfére, kde vzniká predovšetkým fotolýzou oxidu uhličitého pôsobením ultrafialového žiarenia, ako produkt nedokonalého spaľovania fosílnych palív či biomasy. Je tiež obsiahnutý v sopečných plynoch. V medzihviezdnom priestore sa vyskytuje v značnom množstve. Našiel sa aj v atmosfére Marsu (0,08 %) a spektroskopiou bol preukázaný v kométach.

Oxid uhoľnatý je jed, ktorý zapríčinil pravdepodobne najviac otráv v histórii ľudstva.

Pozrite si krátky film a zdieľajte ho! Varujte svoju rodinu a priateľov!

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com