POZOR NA PODVODNÍKOV! Polícia varuje: Obrať o peniaze vás môžu aj keď predávate cez online bazár!

Kedysi neboli výnimočné prípady, keď boli oklamaní ľudia, ktorí chceli niečo kúpiť na internetovom bazári. Natrafili na podvodníka a nemali ani tovar ani peniaze.

Čoraz častejšie sa dnes objavujú prípady podvedených ľudí, ktorí niečo predávali na internetovom bazári. Podvodníci totiž vedia ako môžu okradnúť dôverčivých ľudí aj pri predaji. Jeden aktuálny príklad z Humenného.

Na internetovom bazári zverejnila žena inzerát, na ktorom ponúkala na predaj mobilný telefón za 150.- €. Prostredníctvom mobilnej aplikácie ju kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý o telefón prejavil záujem. Pri vzájomnej komunikácii sa dohodli, že kupujúci za tovar zaplatí prostredníctvom Slovenskej pošty, pričom predávajúcej zaslal link, kde po kliknutí na tento link ju presmerovalo na internetovú stránku, ktorá sa výzorom javila ako stránka Slovenskej pošty.
V presvedčení, že sa jedná o riadnu stránku Slovenskej pošty, na tejto zadala údaje platobnej karty. Po ich zadaní boli neoprávnene uskutočnené dve platby resp. prevod finančných prostriedkov na doposiaľ presne nezistený účet v celkovej sume 300,- Eur.

Prípad prevzal humenský vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie pre prečin Neoprávnené vyrobenie a používanie platobného prostriedku a prečin Podvod.

RADY POLÍCIE
– s maximálnou opatrnosťou overovať stránky kde sa zadávajú údaje z platobných kariet
– overovať platobné brány, na ktoré sa pri platbách zadávajú údaje z platobných kariet
– údaje z kariet zadávať len u overených obchodníkov
– nezasielať bezpečnostné kódy z banky cudzím osobám
– uprednostniť osobnú platbu a odber

zdroj:Polícia SR – Prešovský kraj

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com