Pozor na častú dezinfekciu bytov počas pandémie. Môže spôsobiť zdravotné problémy

Čistenie interiéru prostriedkami na báze peroxidu vodíka môže znečisťovať ovzdušie a spôsobiť zdravotné problémy. V novej štúdii to uviedla kanadská University of Saskatchewan.

Vedecký tím zistil, že vytieranie podlahy komerčnými dezinfekčnými prostriedkami na báze peroxidu vodíka zvyšuje úroveň peroxidu vo vzduchu o približne 60% voči maximálnej povolenej hranici osemhodinového vystavenia látky.

Je to zároveň 600 násobok prirodzenej úrovne v ovzduší. Výsledky publikovali v žurnále Environmental Science & Technology.

Zdravotné problémy

Vedúca výskumu Tara Kahan priblížila, že umývaním povrchov v domácnostiach ľudia menia kvalitu vzduchu, ktorý dýchajú. „Zlá kvalita interiérového vzduchu súvisí s respiračnými ochoreniami, akým je napríklad astma,“ dodala.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) môže nadmerné vystavenie peroxidu vodíka spôsobiť problémy s dýchaním, kožou i očami.

Pandémia priniesla zmenu

Pandémia COVID-19 viedla k zvýšenej dezinfekcii a dopytu po všetkých druhoch čistiacich prostriedkov, vrátane tých s obsahom peroxidu vodíka.

„Na začiatku pandémie sme nemohli vykonať tento výskum, keďže takéto prípravky neboli na skladoch,“ povedala Kahan.

V jej tíme pracujú aj výskumníci z newyorskej Syracuse University, torontskej York University a anglickej University of York.

Najväčšie riziko

Počas experimentu nastriekali na vinylovú podlahu v simulovanom prostredí prostriedok s 0,88% peroxidu vodíka a utreli ho papierovou utierkou ihneď alebo približne o hodinu neskôr.

Následne testovali vzduch v oblasti okolo hlavy človeka.

Kahan prezradila, že najväčšie riziko hrozí tým, ktorí sú vystavení prípravkom najčastejšie, ako napríklad upratovači. Najsilnejšia koncentrácia látky bola nad podlahou alebo v úrovni pultu.

Vplyv na deti a zvieratá, ktoré majú k týmto povrchom fyzicky bližšie, zatiaľ nie je známy.

Tipy na zníženie rizika

Vedkyňa uviedla niekoľko tipov, ako sa vyhnúť nadmernému riziku počas dezinfekcie priestorov.

Odporúča používanie mydla a vody – kombinácie, ktorá takisto zabíja koronavírus. Pomôže aj otvorenie okna, zapnutie digestora či centrálneho vetracieho systému.

Vyzdvihla pritom fakt, že ventilácia môže dramaticky znížiť cirkuláciu znečisťujúcich látok vo vzduchu, čo je jedna z najefektívnejších metód na odstránenie častíc nesúcich vírus.

Aj napriek možným rizikám by odborníčka uprednostnila dezinfekciu na báze peroxidu vodíka pred bielidlom, ktoré predstavuje oveľa väčšie riziko.

 

zdroj: webnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com