POZOR! Meteorológovia vydali výstrahy druhého stupňa: Varujú pred vysokými teplotami, búrkami i povodňami

Malým vodným tokom na Slovensku hrozí povodňová aktivita, upozornil v piatok (25. 6.) Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Upozorňuje aj na vysoké teploty a búrkovú aktivitu.

Východné a juh stredného Slovenska potrápia horúčavy. Hrozí aj riziko prívalových povodní. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), vydal výstrahy druhého a prvého stupňa.

Vysoké teploty očakávajú meteorológovia na východnom Slovensku a v časti juhu stredného Slovenska. Teplota sa tam môže miestami vyšplhať až na 34 stupňov Celzia.

Druhý stupeň výstrahy platí pre okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance. Horúčavy tam môžu dosiahnuť až 36 stupňov Celzia. SHMÚ upozorňuje, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu je pri takýchto teplotách podľa meteorológov u niektorých osôb vysoká.

Búrky s krúpami sa najmä popoludní a večer môžu vyskytnúť v Žilinskom, Trenčianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ varuje SHMÚ. Pri búrkach je možný aj prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Dôjsť môže aj k stekaniu vody zo svahov či k zatápaniu pivníc a podchodov.

SHMÚ v okrese Snina varuje pred rizikom prívalovej povodne.

zdroj: SHMU

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com