POZOR! Meteorológovia varujú pred silnými búrkami s krúpami: Pre tieto okresy vydali dokonca výstrahy!

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na možnosť silných búrok sprevádzaných krúpami, ktoré sa môžu v piatok, 26. mája, objaviť vo viacerých okresoch najmä na južnom a strednom Slovensku.

Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe.

Podľa ústavu sú výstrahy prvého stupňa platné od 11:00 do 19:00 hodiny. Najväčšie riziko je v okresoch Banskobystrického, Košického, Nitrianskeho, Prešovského a Žilinského kraja, kde sa očakávajú prudké lejaky s intenzitou 20 – 30 milimetrov za 30 minút, nárazy vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpy.

Intenzívne zrážky môžu spôsobiť prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových javov mimo tokov – stekanie vody zo svahov, bahnotoky, zatopenie pivníc, podchodov a podjazdov. „Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch, napríklad lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov. Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie,“ varuje SHMÚ.

Ústav tiež upozorňuje, že krúpy môžu poškodiť vegetáciu a súvislá vrstva krúpov na cestách môže prechodne obmedziť cestnú premávku.

zdroj: shmu.sk

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com